Kiedy zadzwoni telefon GSM

Firmy przygotowują się do uruchomienia sieci telefonii komórkowej GSM.

Firmy przygotowują się do uruchomienia sieci telefonii komórkowej GSM.

Dwie firmy, które wygrały na początku br. przetarg na licencje operatorskie GSM - Polkomtel S.A. i Polska Telefonia Cyfrowa (PTC), rozesłały już zapytania ofertowe do wybranych producentów sprzętu. Podstawowym kryterium wyboru będą referencje dostawcy, homologacja i oczywiście warunki handlowe. Firmy, które biorą udział w przetargach na dostawy sprzętu dla sieci GSM (m.in. central telefonicznych i stacji bazowych), to: Alcatel, AT&T BCS, Ericsson, Motorola, Nokia i Siemens. Przedstawiciele tych firm oświadczyli, że złożyli swoje oferty obu operatorom. "Wstępne wyniki przetargu powinny być ogłoszone 19 kwietnia br. Następnie przez tydzień lub dwa prowadzone będą indywidualne negocjacje ze zwycięzcami" - powiedział Jacek Figuła, przedstawiciel grupy ds. GSM w ZWUT S.A., firmie należącej do Siemensa.

Trzy z wyżej wymienionych firm mają fabryki w Polsce, produkuje się w nich obecnie m.in. centrale telefoniczne dla sieci telefonii analogowej. Do Alcatela należy poznańska Teletra, AT&T ma 100% udziałów w bydgoskich Zakładach Teleelektronicznych "Telfa", a Siemens zaś własną fabrykę w Warszawie - ZWUT S.A. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Łączności, do publicznej sieci telekomunikacyjnej może trafić tylko sprzęt, którego przynajmniej 50% wartości powstało w Polsce.

"Jeśli wygramy przetarg, to będziemy produkować wszystko w Polsce" - zapewnia Wojciech Adolski z Alcatel Polska. - "Nie sprawi nam żadnego problemu przestawienie się na produkcję central GSM, ponieważ są one bardzo podobne do central telefonii analogowej" - twierdzi Jacek Figuła z Siemensa.

Płacić w ciemno?

Krzysztof Bartnicki, rzecznik Telekomunikacji Polskiej S.A., stwierdził, że negocjacje dotyczące taryf, jakie płacić będą operatorzy GSM za podłączenie do sieci TP S.A., znajdują się w fazie wstępnej. Na razie omawiane są formy przyłączenia, umiejscowienie i liczba przyłącz, za które będą musieli w przyszłości płacić operatorzy. TP S.A. w ubiegłym roku sugerowała podział wpływów po połowie lub proporcjonalnie do stopnia wykorzystania infrastruktury podczas rozmowy (jaka część danej rozmowy będzie łączona kablem, a jaka interfejsem radiowym). Telekomunikacja sugerowała również opłatę 60 gr za minutę ( tzw. II strefa wg obecnej taryfy TP S.A.) w relacji sieć stacjonarna - sieć GSM i podział po 50%.

W najbliższym czasie powinny być podpisane umowy roamingowe pozwalające na używanie telefonu w sieciach operatorów GSM, także poza granicami naszego kraju. Problemem są również wzajemne rozliczenia, bo TP S.A. stosuje różne stawki za ruch międzynarodowy. Przy używaniu telefonu za granicą, w obcej sieci, zwykle obowiązuje taryfa danego operatora powiększona o 25%, z wyjątkiem Francji, gdzie doliczane jest 15%.

Na własne konto

Aparat telefoniczny GSM może współpracować z każdą siecią. Użytkownik nie musi też nosić przy sobie telefonu - od operatora otrzymuje kartę, dla której przyporządkowany jest numer telefonu. Możemy porozmawiać "na własne konto" wkładając do cudzego telefonu naszą kartę. W Polsce pojawiły się już sklepu oferujące aparaty GSM. "Na razie kupowane są one przez osoby wyjeżdżające na Zachód" - twierdzi Robert Głuszczak z Alcatel Business Systems Poland. "Zamierzamy sprzedawać w Polsce pełną gamę swoich aparatów GSM" - zapewnia Paweł Bruszko z Motoroli

Wyścig

Zwycięzcy przetargu mogą zainstalować razem 4 mln telefonów GSM. Polkomtel zamierza w tym roku sprzedać co najmniej 40 tys. aparatów, zbudować instalacje w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Poznaniu. Firma zamierza w 90% pokryć kraj stacjami bazowymi do końca 1997 r. W ciągu pięciu lat Polkomtel zobowiązał się przyłączyć ponad 700 tys. abonentów.

Do końca br. PTC ze swej strony zamierza przyłączyć kilkadziesiąt tysięcy abonentów. Po wstępnej selekcji wytypowano 30 tys. miejsc na stacje bazowe. Do pełnego pokrycia kraju prawdopodobnie potrzeba ich około 2200. PTC uważa za pełne pokrycie kraju objęcie 95% jego powierzchni. Ma to nastąpić po 1997 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200