Kategorie firm

Lista dystrybutorów w rankingach CW z lat 1992-93 jest stosunkowo najlepiej spenetrowana. Dystrybutorzy w 1993 r. odnotowali obrót w wysokości 776,6 mln USD, co daje wzrost obrotów o 74,8%. Według statystyki CW zatrudnienie w obserwowanej grupie dystrybutorów w minionych 2 latach wzrosło o 90%. Dane powyższe należy traktować na poziomie ufności 61%. Taki jest bowiem współczynnik zgodności (wypełnienia) list dystrybutorów z roku 1993 i 1992.

W grupie dystrybutorów najdrastyczniej spadł wskaźnik obrotu na 1 zatrudnionego. Mimo to, nadal jest on najwyższy wśród wszystkich 4 ocenianych grup firm komputerowych.

Dealerzy

Lista dealerów wśród największych firm w 1993 r. jest najdłuższa (87). Wśród 100 firm w 1992 r. było ich też najwięcej (37). Zostać dealerem jest stosunkowo najłatwiej, wystarczy wybrać sobie jednego lub kilku dystrybutorów. Dystrybutorzy chętnie nawiązują współpracę z dealerami. Z drugiej strony jest duże zapotrzebowanie na dealera wśród klientów, którzy potrzebują choćby minimalnego poziomu serwisowania.

Integratorzy

Lista integratorów obejmuje w 1993 r. 32 podmioty (w 1992 - 32 w liście 100). Zapotrzebowanie na usługi integracyjne można szacować na ok. 100 mln USD. Prawdopodobnie wzrosło od 1992 r. o ok. 50%. Klientami integratorów są przede wszystkim duzi użytkownicy, którzy coraz częściej domagają się fachowców od komputeryzacji, a nie osobno sprzętu i osobno oprogramowania. Integratorzy są też najlepszymi specjalistami od instalacji sieciowych.

Usługi i oprogramowanie

Ta grupa firm jest wyjątkowo stabilna (36 na 207 w 1993 r. wobec 15 na 100 w 1992 r.). Dysponują bardzo wysoko kwalifikowaną kadrą, produkują własne aplikacje, świadczą usługi obliczeniowe, szkolą wybrane grupy użytkowników. Ich tradycyjnym sektorem użytkowników są: banki, ubezpieczenia, działy finansowe przedsiębiorstw, inżynierowie, projektanci, szkolnictwo oraz policja. Firmy tej grupy wykazują stosunkowo najniższy współczynnik obrotu na jednego zatrudnionego. Jednocześnie współczynnik ten wykazał w przeciągu ostatnich 2 lat najmniejszy spadek (10,4%).

W grupie tych firm widać spore rozwarstwienie wewnętrzne, co może wynikać z typu działalności poszczególnych podmiotów. Dla przykładu: firma Bonair wykazuje tu współczynnik obrotu na zatrudnionego 2,17 mln USD, podczas gdy ZETO-Rodan 0,84 mln USD, a szczecińskie Unizeto 0,33 mln USD (wzrost z 0,21 mln USD w 1992 r., prawdopobnie w wyniku prywatyzacji). Firmy usługowe i programistyczne twierdzą, iż mogą się poszczycić stosunkowo wysokim wskaźnikiem zyskowności. Za tą tezą przemawiają niewątpliwie wyniki podane przez MacroSoft (zysk netto ponad 15%). Są one niestety wyrywkowo dostępne w przypadku innych podmiotów.

Wzrost to awans, ale czy spadek to upadek?

Utrzymanie pozycji zdobytej w rankingu 1992 było dla firm zadaniem trudnym, choć nie niemożliwym. Podniesienie notowań, wymagało z reguły potrojenia liczonego w złotówkach obrotu firmy, podczas gdy do utrzymania notowania firmy wystarczało z reguły jego podwojenie.

Skądinąd nawet duży spadek pozycji firmy oznaczał wzrost jej obrotów (por. Inwestprojekt). Rynek firm komputerowych jest bowiem bardzo dynamiczny i z roku na rok pojawia się na nim dużo nowych podmiotów. Należy również uwzględnić fakt, że wiele firm wystąpiło w naszym rankingu po raz pierwszy i nie ma danych, jaki był ich rozwój w ciągu ostatnich 2 lat.

Rankingowe miscellanea

Kilka firm, których nie mieliśmy szans uwzględnić w statystykach Top 200 włączyliśmy do przytoczonej analizy z racji obrotów, które osiągnęły. Nie wyłączaliśmy wszakże z obecnej analizy najmniejszych w Top 200 firm, których dane otrzymaliśmy w terminie. Respondentów ankiety Top 200, którzy zechcieli nam podać dziedziny swojej specjalizacji umieściliśmy w specjalnej tabeli. Można ją nazwać atlasem polskiego rynku komputerowego.


TOP 200