Katalogi dla Unixa HP

Hewlett-Packard i Novell porozumiały się w sprawie licencjonowania NDS dla HP-UX.

Hewlett-Packard i Novell porozumiały się w sprawie licencjonowania NDS dla HP-UX.

Hewlett-Packard Co. i Novell Inc. podpisały porozumienie licencyjne, dotyczące bezpłatnego dodawania systemu operacyjnego HP-UX do usług katalogowych NDS (Novell Directory Services). Po raz pierwszy te usługi dostępne będą w kwietniu br. wraz z wprowadzeniem na rynek wersji nowej wersji HP-UX -10.30. Od tej pory NDS będzie stanowić integralną część unixowego systemu operacyjnego Hewlett-Packarda. Jak stwierdzili przedstawiciele firmy, jest to "przedostatni krok" na drodze do stworzenia przez HP, Santa Cruz Operation i Novella 64-bitowej wersji Unixa. Według planów, opracowany wspólnie system ma być dostępny we wrześniu br. i sprzedawany jako wersja 11.00 HP-UX. Docelowo, w 1998 roku, połączone zostaną systemy operacyjne HP i SCO Unix.

"NDS będzie stanowił znakomite uzupełnienie funkcjonalne dla naszego systemu, zwłaszcza w Polsce, gdzie Novell ma silną pozycję na rynku" - powiedział Paweł Polok z Hewlett-Packard Polska. HP będzie sprzedawał swój system operacyjny wraz z bezpłatną licencją na NDS, umożliwiającą wprowadzenie usług dla jednego serwera. Klienci, którzy zechcą zreplikować i zsynchronizować dane, także z innych serwerów, będą musieli dopłacić za rozszerzenie licencji. Jest to drugie porozumienie między obiema firmami dotyczące NDS. W czerwcu ub.r. HP zapłacił za włączenie NDS oraz usług dotyczących zarządzania plikami i drukarkami z NetWare do HP-UX. Zaowocowało to powstaniem produktu o nazwie NetWare 4.1 Services for HP-9000, który jest w sprzedaży od stycznia br.

W październiku ub.r. Novell zaczął dostarczać bezpłatnie kody źródłowe do NDS różnym producentom systemów operacyjnych. Miało to na celu udostępnienie NDS na każdej platformie. Obecnie NDS sprzedawany jest również z systemem UnixWare, należącym do Santa Cruz Operation. Licencję na kody źródłowe mają także Sun Microsystems oraz Caldera, ale - jak na razie - nie zdecydowały się na dodanie usług katalogowych Novella do swoich systemów. Specjaliści sądzą jednak, że już wkrótce Novell podpisze stosowną umowę z IBM, który będzie sprzedawał NDS wraz ze wszystkimi swoimi systemami operacyjnymi.

Intranet z HP

Hewlett-Packard ogłosił w ostatnim tygodniu szczegóły swojej strategii dotyczącej intranetu. Firma będzie w przyszłości dostarczać, wraz ze swoimi serwerami, internetowe aplikacje stworzone przez niezależnych producentów oprogramowania. Na odbywającej się w połowie marca br. wystawie Internet World '97 HP powiadomił o rozszerzeniu umów o współpracy z firmami tworzącymi oprogramowanie intranetowe, takimi jak: Informix, Infobase, Marimba, Netscape Communications, Netschame Solutions, Novell i PointCast.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200