Kasy na wczoraj

Według założeń zawartych w dokumentacji przetargowej, Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej otrzyma system informatyczny dla kas chorych 12 dni przed ich uruchomieniem.

Według założeń zawartych w dokumentacji przetargowej, Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej otrzyma system informatyczny dla kas chorych 12 dni przed ich uruchomieniem.

Dwukrotnie przesuwano termin złożenia ofert na wykonanie systemu informatycznego, przeszkolenie 1 tys. osób, dostarczenie 1 tys. komputerów PC wraz z drukarkami, 50 serwerów i zbudowanie sieci lokalnych dla 16 kas chorych i 35 biur terenowych. Szacowana wartość tego przetargu to ok. 30 mln zł.

W krótkim czasie

Kiedy na początku listopada br. oferenci zgłosili się do przetargu, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej zapowiedzieli, że podejmą decyzję do 12 grudnia br. W zapytaniu ofertowym napisali natomiast, że niektóre z zawartych w zapytaniu przetargowym aplikacji mają być gotowe na 1 grudnia br. Większość oferentów, spodziewając się, że przetarg zostanie zorganizowany już na jesieni br., wykonała pierwsze aplikacje dla MZiOS.

Jacek Prokop, wicedyrektor zakładu zamówień publicznych w MZiOS, nie widzi nic problematycznego w przetargu na kasy chorych. Jego zdaniem wszystko, również terminy, zostało należycie zaplanowane. Zbigniew Kopka, doradca pełnomocnika rządu ds. kas chorych, który - wg naszych informacji - kieruje w ministerstwie sprawą systemu informatycznego dla kas chorych, odmówił skomentowania tej sprawy.

Pod znakiem zapytania

Kasy chorych nie ruszą 1 stycznia 1999 r., jak zapisano w ustawie, jeśli do końca tego roku nie zostanie wdrożony obsługujący je system informatyczny. Co więcej, 1 tys. zatrudnionych w nich osób nie będzie miało wiele do pracy, jeśli Prokom nie skończy na czas Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI) dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który ma obsługiwać ściąganie składki od ubezpieczonych właśnie na kasy chorych.

Resort zdrowia przewiduje, że kasy zostaną uruchomione w kwietniu przyszłego roku. Wtedy też - jak zapowiadał Stanisław Alot, prezes ZUS - ma ruszyć KSI. Jeśli kasy chorych nie rozpoczną pracy, pod znakiem zapytania stanie cała reforma zdrowia, podstawowym założeniem bowiem jest to, że zadaniem kas ma być rozliczanie placówek służby zdrowia z usług wykonanych na rzecz ubezpieczonych.

Zainteresowane kasami

Do przetargu na system dla kas chorych stanęło 6 oferentów, w tym konsorcja - ComputerLand, który przejął pod koniec października br. 100% udziałów w spółkach: PIK Systemy Informatyczne i SQLab, oraz Optimus startujący wspólnie ze Scott Tiger i Altkom. Ponadto w przetargu uczestniczą: Hector, Unizeto, Comp i Kamsoft. Wszyscy, oprócz Hectora i Unizeto, wycenili dostarczenie sprzętu i aplikacji wraz z przeszkoleniem pracowników kas chorych na ok. 30 mln zł. Tyle właśnie, jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie w MZiOS, resort przeznaczył na ten cel w budżecie na ten rok.

Przetarg na organizację infrastruktury kas chorych polscy oferenci traktują jako przepustkę do świata informatyki zdrowotnej.

Wielu z nich, np. ComputerLand, zaczęło przygotowania do niego już w czerwcu br. od negocjacji w sprawie przejęcia spółek niszowych bądź zawiązania aliansów. Jak poinformowali przedstawiciele ComputerLandu, firma ta zainwestuje w rozwój działalności w sektorze ochrony zdrowia 7 mln zł. Inwestycje te są związane głównie z przejęciem spółek PIK Systemy Informatyczne i SQLab.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200