Kaspersky: wirtualna klawiatura do ochrony przed keyloggerem

Nowa wersja zestawu Kaspersky Internet Security 2009 wyposażona została w nową ochronę przed rejestratorami klawiatury - klawiaturę wirtualną.

Program pozwala użytkownikowi na wybranie klawiatury, z której przeprowadzi proces logowania do wrażliwych witryn internetowych, np. banku online. Wyświetlana na ekranie klawiatura ma zapewnić bezpieczne przechowywanie wprowadzonych kodów klawiszy, chroniąc je przed programami rejestrującymi, które mogą przechwytywać te kody za pośrednictwem sterownika klawiatury realnej.

Nie jest to oczywiście nowy pomysł, ale Kaspersky jest jednym z pierwszych dużych dostawców środków bezpieczeństwa włączających taki mechanizm w standardowym programie zabezpieczającym.

Firma zapowiedziała też inne ulepszenia w pakietach Internet Security 2009 i Anty-Virus 2009, które mają pojawić się w tym miesiącu.

Internet Security ma wykorzystywać mechanizm białej listy aplikacji, który pozwoli konfrontować programy z bazą danych, opracowaną przez firmę Bit9, zawierającą cyfrowe "linie papilarne" aplikacji. Ponadto program będzie miał możliwość wymuszania ograniczeń w użytkowaniu urządzeń zewnętrznych, takich jak np. pamięci USB, oraz zawiera narzędzia analizy bezpieczeństwa pozwalające na określenie, które elementy oprogramowania wymagają połatania (w sposób podobny do Secunia Software Inspector).

Firma zapewnia również, że program Anty-Virus został przeprojektowany pod kątem skuteczniejszego wykrywania kodów złośliwych, zwłaszcza rootkitów, jak również ulepszono samoobronę programu przed kodami złośliwymi próbującymi wyłączyć go z działania.

Nowy mechanizm sum kontrolnych "iSwift" (popularnych w programach antywirusowych na początku lat 90.) ma zapewnić mniejsze obciążenie skanowaniem plików, pozwalając na analizowanie wyłącznie tych, które zmieniły się od czasu ostatniego skanowania.


TOP 200