Kaspersky - szóstka może więcej

Jewgienij Kasperski - "Linux jest tak samo narażony na ataki wirusów jak Windows"

W roku 1997 Eugene Kaspersky został współzałożycielem firmy Kaspersky Lab. Obecnie Eugene Kaspersky należy do czołowych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informacji: jest autorem wielu artykułów i recenzji dotyczących problematyki wirusologii komputerowej, regularnie przemawia na specjalistycznych seminariach i konferencjach organizowanych na całym świecie.

Przeczytaj wywiad przeprowadzony z Jewgienim Kasperskim przez redakcję PC World Komputer Online.

Moduł antyspamowy rozpoznaje także elementy graficzne wykorzystywane w spamie. Program wyposażony jest w mechanizm pozwalający na przeglądanie wiadomości e-mail jeszcze przed ich pobraniem na komputer użytkownika - bezpośrednio na serwerze pocztowym. Dzięki temu można jeszcze bardziej zmniejszyć ruch sieciowy generowany przez pobieranie niechcianych wiadomości e-mail. Ponadto aplikacja chroni użytkowników przed innymi zagrożeniami internetowymi, takimi jak phishing i pharming, trojany oraz oprogramowanie crimeware. Aby praca użytkownika nie była zakłócana przez niepożądaną aktywność, aplikacja blokuje banery reklamowe i wyskakujące okna (pop-up). Program został także wyposażony w mechanizm blokujący nieautoryzowane połączenia modemowe z płatnymi serwisami online nawiązywane przez dialery.

Pierwsze wrażenia

Program instaluje się bardzo łatwo, choć dostępna jest jedynie angielska wersja językowa. Jeśli miałeś zainstalowaną poprzednie wydanie, to instalator automatycznie je wykryje i skopiuje ustawienia użytkownika, reguły oraz aktywację. Wersja testowa działa przez 30 kolejnych dni. Przy konfiguracji produktu pomaga intuicyjny kreator, który prowadzi użytkownika krok po kroku przez kolejne ustawienia. Należy np. wybrać tryb ochrony antywirusowej i zdecydować jak często mają być przeprowadzane aktualizacje. Po zakończeniu instalacji trzeba ponownie uruchomić komputer.

Kaspersky - szóstka może więcej

Okno skanowania

Po zalogowaniu się do systemu program będzie sugerował pobranie najnowszych aktualizacji oraz definicji wirusów ze strony producenta, a następnie przeprowadzenie skanowania wszystkich elementów systemu operacyjnego oraz dysków twardych. Radzimy zrobić to od razu, chociaż przy dużych partycjach zajmie to sporo czasu. Główne okno zostało nieco przebudowane i w porównaniu do poprzedniej wersji jest bardziej przejrzyste. Zrezygnowano z zakładek u góry ekranu na rzecz trzech rozwijanych menu - Protection, Scan oraz Service.

Moduł Protection odpowiada za konfigurację i diagnostykę ochrony komputera. Znaleźć tu można aktualny stan zabezpieczeń plików, poczty elektronicznej, przeglądarki internetowej oraz dodatkowe narzędzie heurystyczne - Proactive Defense. Moduł Scan to tradycyjne narzędzie do skanowania dysków twardych i innych nośników danych. Ciekawostką jest specjalna ochrona krytycznych elementów systemu (pamięci, BOOT sektorów, katalogów systemowych) oraz programów uruchamiających się wraz z systemem operacyjnym. Szczególnie ta druga opcja może pomóc w wyryciu niechcianego oprogramowania szpiegowskiego lub reklamowego. Ostatni moduł - Service - odpowiada za aktualizacje, tworzenie dysku ratunkowego oraz pomoc techniczną.

W skrócie można powiedzieć, że program został odświeżony a jego obsługa jest prostsza. Zapraszamy do pobrania programów z naszego serwisu:

Pobierz:

Kaspersky Anti-Virus

Kaspersky Internet Security

Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta. http://www.kaspersky.com/


TOP 200