Kasetowe pecety HP

HP zaprezentował trzecią generację swoich kasetowych komputerów PC. Kasetowe systemy PC są instalowane w serwerowni, a użytkownicy korzystają z ich usług za pośrednictwem sieci LAN lub WAN, mając na biurku tylko urządzenia wejścia/wyjścia (monitor, klawiatura i mysz) oraz małe urządzenie, które komunikuje się z pecetem przez sieć.

Kasetowe pecety HP
W przypadku standardowych rozwiązań opartych na cienkich klientach, wielu użytkowników korzysta z usług jednego silnego serwera. W rozwiązaniach opartych na kasetowych pecetach każdy użytkownik ma do swojej wyłącznej dyspozycji komputer zawierający procesor, pamięć i dysk twardy. Podstawową zaletą rozwiązania jest to, że firma może znacznie obniżyć współczynnik TCO (ogólne koszty zakupu i utrzymania).

HP wprowadził na rynek swój pierwszy kasetowy pecet pod koniec 2003 r. W 2005 r. firma zrezygnowała z procesorów produkowanych przez Transmetę, przechodząc na układy AMD. Nowe kasetowe pecety zostały oznaczone symbolami bc2000 i bc2500. Urządzenia zawierają nisko napięciowe procesory Athlon 64 2100+ i Athlon 64 X2 3000+, pobierając tylko 25 watów mocy. Komputery (zawierające dysk twardy o pojemności 80 GB i pamięć RAM o pojemności 1 GB) pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Vista i kosztują odpowiednio 1000 (bc2000) i 1500 (bc2500) USD.

Zobacz również:

  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu
  • Powody dla których 16 GB RAMu powinno być standardem

W przypadku kasetowych komputerów PC istotną rolę odgrywa szybkość połączenia obsługującego zdalnego, cienkiego klienta. I tak np. klienci korzystający z usług protokołu Remote Desktop Protocol (obsługującego większość tego typu rozwiązań) wykorzystują podczas normalnej pracy przepustowość rzędu 15 Kb/s, ale już oglądając filmy YouTube, zwiększa się ona do 150 Kb/s. Nowe oprogramowanie HP o nazwie Remote Graphics Software (RGS) kompresuje dane i pozwala zmniejszyć wymagania dotyczące przepustowości do 65 Kb/s.

Kasetowe pecety HP

Użytkownicy muszą się też zaopatrzyć w końcówkę (terminal) pracującą po stronie klienta. Kosztuje ona 300 USD (z oprogramowaniem Windows CE) lub 500 USD (z oprogramowaniem Windows XP.

Głównymi konkurentami HP na tym rynku są trzy firmy IBM, ClearCube i Wyse. IBM oferuje kasetową stację roboczą o nazwie HC10 (opartą na intelowskim procesorze Core 2 Duo) oraz klienta o nazwie TC10.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200