Kasa polskiej produkcji

"Pierwsze schodzące z naszej linii produkcyjnej kasy Entry 01 będą składane z elementów włoskich. Dopiero później zamierzamy stopniowo włączać podzespoły rodzimej produkcji" - powiedział prezes JTT Tomasz Czechowicz, komentując podpisaną 21 marca umowę między polskim holdingiem a firmą IBM. Celem obu przedsiębiorstw jest stworzenie kasy fiskalnej, której pochodzenie nie będzie budziło wątpliwości. "Będzie to kasa polskiej produkcji" - zapewnił prezes IBM Polska Antoni Rozwadowski.

"Pierwsze schodzące z naszej linii produkcyjnej kasy Entry 01 będą składane z elementów włoskich. Dopiero później zamierzamy stopniowo włączać podzespoły rodzimej produkcji" - powiedział prezes JTT Tomasz Czechowicz, komentując podpisaną 21 marca umowę między polskim holdingiem a firmą IBM. Celem obu przedsiębiorstw jest stworzenie kasy fiskalnej, której pochodzenie nie będzie budziło wątpliwości. "Będzie to kasa polskiej produkcji" - zapewnił prezes Antoni Rozwadowski.

Kasa fiskalna Entry 01 została wprowadzona do sprzedaży na początku 1994 r. W Polsce jest zainstalowanych obecnie 3 tys. tych urządzeń.

Entry 01 pracuje jako urządzenie samodzielne, korzystając z zewnętrznej bazy danych, która może zawierać dane 14 tys. produktów. Przy połączeniu kasy z komputerem, jest ona w stanie przekazać dane dotyczące obrotów i wykaz poszczególnych towarów, co pozwala na włączenie jej do większego systemu obsługi placówki handlowej. Dzięki połączeniu "fast channel" w jednym obwodzie może pracować 16 kas tego typu, co wydatnie zwiększa prędkość transmisji i pozwala na zastosowanie minimalnego okablowania.

"Zamierzamy wyjść z kasą IBM poza Polskę, do krajów ościennych" - twierdzi dyrektor JTT ds. rozwoju Witold Onaczyszyn. Dodał również, że produkcja kas w Polsce pozwoli na znaczne obniżenie kosztów wytworzenia i tym samym z Entry 01 uczyni produkt konkurencyjny na rynku. Obecnie 12 firm sprowadza kasy fiskalne do Polski, a 2 uruchomiły własną produkcję tych urządzeń.

"Na razie cena kasy nie zmieni się radykalnie i pozostanie na poziomie 2050 DEM" - powiedział Paweł Maksyś z . Umowa z JTT przewiduje, że do IBM będzie odprowadzane przynajmniej 50% zysku ze sprzedaży każdego urządzenia. Na uruchomienie fabryki w Zabrzu JTT otrzymała od IBM specjalny kredyt handlowy.

Antoni Rozwadowski nie przewiduje sprzedaży dla JTT licencji na produkcję najważniejszego elementu każdej kasy tzw. modułu fiskalnego. Moduł będący kością EPROM zawiera wszystkie instrukcje funkcji udostępnianych przez dane urządzenie. "Po zmianie przynajmniej 40% zastosowanych w kasie IBM elementów będziemy zmuszeni wystąpić zgodnie z przepisami o powtórną homologację" - stwierdził Czechowicz nie kryjąc, że JTT zamierza osiągnąć to wkrótce zamawiając podzespoły u innych producentów. Obecnie kasa Entry 01 ma zarówno certyfikat bezpieczeństwa tzw. "safety", jak i właściwą homologację.


TOP 200