Karty (nie tylko) bankowe

Technikę kart bankowych wprowadzono na Zachodzie, ale bardzo szybko upowszechniła się ona również gdzie indziej, m.in. w niektórych krajach arabskich. Do nas karty magnetyczne i ich młodsze siostry karty inteligentne (smart cards) wkraczają dopiero od niedawna. Możemy dzięki temu nauczyć się na niektórych błędach popełnianych wcześniej przez innych, np. problemach związanych z przestępstwami.

Technikę kart bankowych wprowadzono na Zachodzie, ale bardzo szybko upowszechniła się ona również gdzie indziej, m.in. w niektórych krajach arabskich. Do nas karty magnetyczne i ich młodsze siostry karty inteligentne (smart cards) wkraczają dopiero od niedawna. Możemy dzięki temu nauczyć się na niektórych błędach popełnianych wcześniej przez innych, np. problemach związanych z przestępstwami.

Kto zarabia, a kto traci na kartach płatniczych (nie zawsze przecież bankowych)? Kluczowym zyskiem instytucji wspierających obieg kart płatniczych jest wprowadzenie nowego "plastikowego" pieniądza związanego z kredytowaniem. Wprowadzenie kart zwiększa zarazem cyrkulację pieniądza, co znajduje odzwierciedlenie w intensyfikacji niektórych transakcji, np. zakupów. Kluczowym zyskiem klienta korzystającego z karty jest natomiast powszechność usługi z której korzysta oraz jej dostępność 24 godz. na dobę.

Stosunkowo niewielka dostępność ok. 100 bankomatów zainstalowanych do tej pory w Polsce nie uczyniła przełomu w popularyzacji kart. Bankomat, czy inne urządzenie uruchamiane kartą płatniczą, musi znajdować się bowiem wszędzie tam, gdzie często bywa jego klient, np. na dworcach kolejowych. Z drugiej strony instalacja rozległej sieci bankomatów wymaga sprawnej infrastruktury łączy cyfrowych. Stan kont musi być bowiem w miarę na bieżąco kontrolowany.

Przypominamy terminologię związaną z kartami bankowymi:

ATM - (Automated Teller Machine) automatyczny kasjer, bankomat.

bank skupujący - zbiera od sprzedawców dowody dokonania transakcji, gwarantując zapłatę za poprawnie prowadzone transakcje.

czekowe karty gwarancyjne - początkowo były stosowane jedynie do uwiarygodnienia klienta, który dokonywał płatności czekiem. Karta gwarancyjna zawierała wówczas informację o wysokości wypłat, do jakiej bank zobowiązywał się je pokrywać. Obecnie karty gwarancyjne posiadają często pasek umożliwiający wypłaty z bankomatów.

karta debetowa - (debit card) karta służąca jedynie do realizacji z bankomatów wypłat, o wysokości nie przekraczającej salda na rachunku klienta. Karta debetowa przeznaczona jest tylko dla klientów, których zdolność spłacenia kredytów kartowych nie jest pewna dla banku. Od klientów nie pobiera się opłat, bank zarabia na marżach pobieranych od sprzedawców.

karta debetu odsuniętego - (deferred debit card) karta debetowa, która umożliwia dokonanie transakcji obciążających rachunki bankowe z ustalonym opóźnieniem (najczęściej dwutygodniowym). Od klientów nie pobiera się opłat, bank zarabia na marżach pobieranych od sprzedawców.

karta gwarantowana - karta bankowa, którą można otrzymać po złożeniu oprocentowanego depozytu odpowiedniej wysokości. Nie wywiązanie się z umów spłaty pobieranej gotówki, powoduje utratę oprocentowania depozytu. W przypadku kart gwarantowanych bank zarabia na związanych z nimi marżach, a także na obrocie depozytami gwarancyjnymi.

karta kredytowa - bank emitujący kartę przyznaje klientowi indywidualnie uzgadniany co do wysokości kredyt (w zasadzie nie oprocentowany), z terminem spłaty 25 dni od daty otrzymania wyciągu z rachunku kartowego. Bank zarabia na wysokim oprocentowaniu kredytu, naliczanym po przekroczeniu terminu spłaty, a także na pobieranych stałych opłatach administracyjnych. Możliwe są też inne sposoby uzupełniania stanu rachunku kartowego, np. przez regularne comiesięczne potrącenia z innych rachunków klienta, bądź opłaty roczne. Właściciel może płacić kartą w wielu instytucjach akceptujących jego typ karty.

karta płatnicza - z reguły zezwala tylko na pobieranie gotówki z bankomatu, za co bank potrąca ok. 1% marży. Kredyt zaciągnięty na rachunek karty płatniczejej powinien być spłacony w całości w ciągu miesiąca.

karty wstępnie ładowane - (preloaded card) karty takie są wydawane nie tylko przez banki, ale również przez pocztę, przedsiębiorstwa komunikacyjne, czy sieci stacji benzynowych. Wstępne ładowanie karty polega na kodowaniu na zawartym w niej pasku magnetycznym, pierwotnej wartości, która w automatach płatniczych jest odpowiednio zmniejszana. Istnieją karty zarówno jednorazowe, jak i wielokrotnie ładowane. Preloaded cards są całkowicie niezależne od stanu telekomunikacji, ale sumy na które opiewają nie powinny być zbyt wysokie.

karty inteligentne - (chip cards, smart cards) nazwa jest związana nie z usługą, lecz z techniką kodowania informacji. Karty inteligentne zawierają mikroprocesor z pamięcią. Ich wydanie jest droższe, ale gwarantują bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Pozwalają na integrację usług kilku rodzajów. Są alternatywą dla klasycznych kart magnetycznych.

karty wielofunkcyjne - karty integrujące kilka rodzajów usług; są realizowane techniką kart inteligentnych.

PIN - (Personal Identification Number) osobisty numer identyfikacyjny; numer znany tylko właścicielowi karty, niezbędny podczas uruchamiania bankomatu.

terminal sklepowy - urządzenie elektroniczne pozwalające na potwierdzanie autentyczności kart płatniczych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200