Karty na stół

Dla producentów kart elektronicznych polski rynek staje się jednym z najbardziej obiecujących. Niewykluczone że wkrótce zostanie uruchomionych kilka zakładów produkujących karty.

Dla producentów kart elektronicznych polski rynek staje się jednym z najbardziej obiecujących. Niewykluczone że wkrótce zostanie uruchomionych kilka zakładów produkujących karty.

Większość liczących się w świecie producentów kart elektronicznych otworzyła już przedstawicielstwa w Polsce lub działa przez partnerów handlowych. Boom telefonii komórkowej zwrócił uwagę zachodnich producentów na prawie 40-milionowy rynek. Liczą oni przede wszystkim na udział w przyszłych przetargach na stosowanie kart procesorowych w usługach publicznych, ochronie zdrowia, komunikacji miejskiej. Ważnym klientem stają się sieci sprzedaży detalicznej, tworzące programy lojalnościowe dla klientów.

Wielcy karciarze

Producenci kart to firmy, które zajmują się montażem elementów elektronicznych wewnątrz pozłacanych płytek stykowych, a następnie osadzaniem ich na kartach. Ich rola często polega również na opracowaniu oprogramowania i systemów zabezpieczeń. W kategorii tej dominują firmy francuskie: Gemplus, Schlumberger czy Oberthur oraz niemieckie: Siemens (Infineon Technologies), Giesecke & Devrient i Orga. Ponieważ bariera wejścia na ten rynek nie jest wysoka, jest sporo miejsca dla wielu firm lokalnych.

Inaczej wyglądają udziały w rynku dostawców elementów do budowy kart - pamięci, procesorów, koprocesorów kryptograficznych itp. Tu prym wiedzie Siemens, którego fabryki wytwarzają rocznie ponad 600 mln elementów elektronicznych do kart. W fabrykach STMicro- electronics jest rocznie produkowanych ok. 500 mln sztuk. Pozostali producenci dostarczają po kilkadziesiąt milionów elementów. Są to m.in. Atmel, który przejął niedawno zakłady Motoroli, Philips Semiconductors, Hitachi i Toshiba.

Prymat telefonii

Obecnie większość sprzedawanych w Polsce kart elektronicznych znajduje zastosowanie w telekomunikacji. W ubiegłym roku operatorzy telefonii komórkowej wydali ok. 2 mln kart SIM. Na polskim rynku GSM panują dwaj dostawcy o francuskim rodowodzie: Gemplus i Schlumberger, a ich udziały w rynku są zbliżone.

Telekomunikacja Polska produkuje karty w Ośrodku Techniki Optoelektronicznej w Lublinie. W ubiegłym roku zakład wyprodukował ok. 2 mln kart. Większość z nich była przeznaczona do automatów telefonicznych, część natomiast znalazła zastosowanie jako karty do parkomatów. Według Janusza Krawczyka, dyrektora lubelskiego ośrodka, w tym roku zapotrzebowanie na karty produkowane przez ten oddział wzrośnie o ok. 30%. Sprzedaż telefonicznych kart elektronicznych wciąż jest ograniczona. TP SA nie podpisała umów dystrybucyjnych z sieciami detalicznymi, dlatego karty można nabyć jedynie w niektórych urzędach pocztowych.

W ubiegłym roku dużym odbiorcą kart elektronicznych była służba zdrowia - pacjentom trzech zakładów opieki zdrowotnej w programie pilotażowym, finansowanym ze środków funduszu PHARE, wydano ok. 500 tys. kart procesorowych.

Udział banków w rynku kart elektronicznych jest na razie znikomy. W ramach prowadzonego w Warszawie pro-jektu pilotażowego wydano dotychczas ok. 15 tys. kart Visa z mikroprocesorem. Kolejnych 5 tys. wydało kilka banków spółdzielczych w Wielkopolsce. Do innych zastosowań nie wykorzystuje się w Polsce więcej niż 100 tys. sztuk rocznie.

Karciana Dolina?

"Polski rynek ma duży potencjał rozwoju w dziedzinie kart elektronicznych" - przekonują przedstawiciele francuskiego koncernu Gemplus. Ten potentat w branży kart rozważa możliwość budowy w Polsce fabryki kart elektronicznych. Natomiast krakowska firma Unicard, współpracująca dotychczas z Siemensem, powołała spółkę joint venture z nie ujawnionym zagranicznym partnerem i rozpoczęła już budowę zakładu mającego produkować karty. Bielska firma AMB Group SA, która do tej pory specjalizowała się w produkcji kart magnetycznych, przygotowuje się do osadzania na kartach gotowych chipów. Rośnie także grono dostawców rozwiązań dla przedsiębiorstw. Do najważniejszych należą: Digitcard/Unicard z Krakowa, ASEC SA z Krakowa, Optimus Comfort z Rzeszowa, Unizeto ze Szczecina, Safe Computing z Warszawy. Łódzka firma Radiotechnika Marketing produkuje czytniki kart elektronicznych zgodne ze standardem PCSC (PC Smart Card).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200