Karty 10Gbase-T ruszają na podbój rynku

Trzech mało znanych producentów sprzętu sieciowego - Chelsio Communications, Tehuti Networks i Blade Network Technologies - ogłosiło wprowadzenie na rynek rozwiązań 10G Ethernet.

Trzech mało znanych producentów sprzętu sieciowego - Chelsio Communications, Tehuti Networks i Blade Network Technologies - ogłosiło wprowadzenie na rynek rozwiązań 10G Ethernet.

Pierwsze dwie firmy opracowały karty serwerowych interfejsów z portami 10GBase-T, które umożliwiają transmisję sygnałów w skrętce miedzianej kategorii 6 lub 7. Blade Network zaprezentowała zaś przełącznik z portami światłowodowymi przeznaczony do montażu w obudowach serwerów kasetowych IBM. To może doprowadzić do masowej popularyzacji zastosowań sieci 10G Ethernet.

Miedziana sieć 10G

Karty Chelsio są wyposażone w jeden port sieciowy 10G Ethernet pracujący w trybie pełnego dupleksu, złącze PCI--Express oraz funkcję automatycznego wykrywania i ewentualnego przełączania w tryb Gigabit Ethernet. Urządzenia wykorzystują nowy, opracowany przez tę firmę kontroler T3, który oprócz obsługi złączy 10GBase-T zawiera moduł TCP/IP Offload Engine do przetwarzania TCP/IP i umożliwia obsługę protokołów iSCSI oraz iWARP RDMA. Dostępne mają być karty Chelsio S310e-BT (akceleratory do pamięci masowych) i serwerowe N310e-BT. Ich zapowiadane ceny to odpowiednio 1995 i 1295 USD. Oferta jest adresowana wyłącznie do producentów serwerów.

Z kolei Tehuti, obok referencyjnych kart 10GBase-T zapowiada wprowadzenie kart z dwoma portami 10GBase-CX4 (koncentryczny kabel miedziany) kosztujących 500 USD. Firma zamierza koncentrować się na sprzedaży kontrolerów dla dużych producentów sprzętu sieciowego, a nie kart z interfejsami. Kontrolery Tehuti nie zawierają modułu TOE odciążającego procesor serwera od przetwarzania TCP/IP, ale zużywają mniej energii niż układy Chelsio T3.

Wymienione produkty są zgodne ze standardem IEEE 802.3an. Jedną z najważniejszych przyczyn tak dużego opóźnienia w ich wprowadzaniu na rynek były problemy z ograniczeniem mocy zasilania niezbędnej do zapewnienia pracy przy tak dużych szybkościach transmisji. Karty Chelsio zużywają nieco poniżej 25 Wat, a liczba ta jest górną granicą mocy zapewnianej przez złącza PCI-Express i jej przekroczenie wymagałoby stosowania dodatkowych zasilaczy, co jest trudne do zaakceptowania przez konstruktorów serwerów. Chelsio zapowiada, że niedługo pojawią się bardziej energooszczędne modele interfejsów wymagające mocy zasilania 10-15 W.

Przełączniki dla BladeCenter

Moduły przełączników kasetowych Blade Network Technologies są przeznaczone do instalacji w obudowach IBM BladeCenter H lub HT. Są to urządzenia warstwy 2/3 wykorzystujące technologię przełączania opracowaną przez Nortel i wyposażone w sumie w 20 światłowodowych portów 10G Ethernet, z których 6 jest przeznaczone do podłączania instalowanych w obudowie serwerów, a 14 do obsługi połączeń zewnętrznych. Przełączniki te będą sprzedawane przez IBM. Mają się pojawić na rynku już w lutym i będą kosztować 9800 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200