Karta z komputerem

Karty VISA z mikroprocesorem będą dostępne w Polsce już w sierpniu tego roku, a nie - jak zapowiadano - na przełomie roku.

Karty VISA z mikroprocesorem będą dostępne w Polsce już w sierpniu tego roku, a nie - jak zapowiadano - na przełomie roku.

W pierwszym etapie nowe karty będą wyposażone zarówno w pasek magnetyczny, jak i układ scalony. W ciągu czterech lat VISA zamierza dokonać pełnego przystosowania systemów informatycznych i zarządzających systemem akceptacji, tak aby były one zdolne do obsługi kart nowego rodzaju. Z kart próbnej edycji - liczącej 20 tys. sztuk - będzie można korzystać w ok. 200 punktach handlowo-usługowych w Warszawie.

Dzięki zastosowaniu mikroprocesora funkcjonalność kart płatniczych będzie znacznie większa. W układzie elektronicznym można zapisać kilka tysięcy razy więcej danych niż na standardowym pasku mag-netycznym. Procesor wbudowany w kartę umożliwia nie tylko przechowywanie danych, lecz także ich przetwarzanie. Układ scalony będzie mógł decydować o tym, czy np. dana transakcja ma być autoryzowana, czy może być dokonana w trybie off-line. W przyszłości za pomocą specjalnych aplikacji będzie można rozszerzać funkcjonalność karty np. o gromadzenie punktów premiowych, przyznawanych stałym klientom.

Banki biorące udział w projekcie VISA Smart Credit/Debit to: Bank Pekao SA, Bank Przemysłowo-Handlowy SA, Bank Rozwoju Eksportu SA, Bank Śląski SA, BIG Bank Gdański SA, Kredyt Bank PBI SA, PKO BP, Powszechny Bank Kredytowy SA i Wielkopolski Bank Kredytowy SA. Dostawcą wprowadzanych w Polsce kart będzie firma De La Rue. Terminale dla sieci usługowo-handlowych dostarczą firmy Ingenico i VeriFone, natomiast oprogramowanie do obsługi transakcji - firma ACI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200