Kariery złocistych dysków

Nagrywarka Yamaha CDR 400 tx potrzebuje na skopiowanie dysku CD-ROM zaledwie 15 min.

Nagrywarka Yamaha CDR 400 tx potrzebuje na skopiowanie dysku CD-ROM zaledwie 15 min.

Nagrywarka ta należy do najszybszych dostępnych na rynku urządzeń tego typu.

Aby w sposób ciągły zapisać 650 MB danych na dysku CD-R bez niespodziewanych przerw, które mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenie, urządzenie nagrywające powinno mieć odpowiednio duży bufor oraz współpracować z mocnym komputerem i szybkim, stabilnym i wystarczająco pojemnym dyskiem twardym. W celu wykorzystania największej szybkości nagrywarki Yamaha 4x/6x komputer PC musi być połączony z nią za pośrednictwem interfejsu SCSI, wyposażony w dostatecznie wydajny procesor (zalecane jest Pentium) oraz duży dysk twardy, najlepiej klasy AV.

Nagrywarka Yamaha 4x/6x - CDR 400 tx

Do testów nagrywarki wykorzystano komputer TCH Winner, wyposażony w procesor Pentium MMX 200 MHz, 32 MB RAM, dysk twardy 1,7 GB EIDE Seagate Medalist, kartę SCSI Adaptec AHA 1542 oraz system Windows 95 PL.

Instalacja nagrywarki nie jest skomplikowana, ale po podłączeniu jej do interfejsu SCSI i powtórnym uruchomieniu komputera okazało się, że aby w oknie Mój Komputer pojawiła się dodatkowa ikona, symbolizująca urządzenie, trzeba ponownie zainstalować sterowniki SCSI.

Do zestawu CD-R 400 tx firma dołączyła oprogramowanie WinOnCD firmy CeQuadrat. Jest to najnowsza, 32-bitowa wersja programu, pozwalająca na edycję nagrywanych dysków i obsługę urządzenia w środowisku Windows 95 lub Windows NT. Dla początkującego użytkownika posługiwanie się tym programem wymaga przyswojenia sobie nowej terminologii i poznania metod pracy przy nagrywaniu dysków CD-R, ale później korzystanie z aplikacji staje się proste, oczywiste i intuicyjne.

Po zainstalowaniu WinOnCD, na ekranie monitora pojawia się duże okno, podzielone na dwie mniejsze części - w jednej są umieszczane nazwy plików źródłowych przeznaczonych do zapisu, w drugiej - definiowane ścieżki zapisu. Umieszczanie w docelowych ścieżkach nowych plików lub katalogów można realizować za pomocą technologii drag & drop, przeciągając ikony z jednego okna do drugiego.

Po ustaleniu zestawu plików, które mają być zapisane na dysku CD, należy wybrać tryb pracy - zapis całego dysku (Disc at Once), zapis jednej ścieżki (Track at Once), zapis w trakcie jednej sesji (Session at Once) lub pracę w trybie wielu sesji (Multisession). Następnie odbywa się sprawdzenie poprawności umieszczonych na dysku twardym plików, przeniesienie ich do bufora nagrywarki, emulacja zapisu na CD-R w celu wychwycenia ewentualnych błędów, po czym zostaje uruchomiony proces zapisu.

Wyniki testów

Nagranie dysku CD-ROM zawierającego ok. 500 MB danych, przy pełnym zabezpieczeniu procesu przed możliwymi błędami, zajęło ok. 40 min. Pierwsze 10 min zajęło tworzenie treści CD-ROM na dysku twardym (ISO Image), emulacja nagrywania na CD-R trwała kolejnych 15 min, a proces „wypalania" nowej treści na czystym dysku to następne 15 minut.

Nagrywarka może również pracować jako zwykły czytnik CD-ROM, oferując szybkość transmisji danych 868 kB/s +/- 2% oraz średni czas dostępu 223,2 ms. Podane parametry zostały zmierzone przy wykorzystaniu programu TouchStone WinCheckIt.

<hr size=1 noshade>Yamaha CDR 400 tx - wolno stojąca nagrywarka CD-R

Producent: Yamaha

Dystrybutor: Alstor

03-301 Warszawa

ul. Jagiellońska 74

tel. (+22) 675 55 16

fax (+22) 675 43 10

Cena: 2727 zł + VAT

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200