Kara dla Gatesa

Bill Gates, założyciel i Główny Architekt Oprogramowania Microsoftu będzie musiał zapłacić 800 tys. USD kary za naruszenie przepisów federalnych podczas kupowania w 2002 r. akcji firmy farmaceutycznej Icos Corp.

Kara dla Gatesa

Bill Gates

Amerykańskie prawo narzuca inwestorom obowiązek wcześniejszego zgłoszenia planów zakupienia pakietu akcji o wartości większej niż 50 mln USD - by wykluczyć możliwość nielegalnego spekulowania akcjami. Gates nie dopełnił tego obowiązku, w związku z czym będzie musiał zapłacić karę finansową - w drodze porozumienia z przedstawicielami amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości ustalono, że Główny Architekt zapłaci 800 tys. USD.

Sprawa nie jest w żaden sposób związana z prawnymi problemami Microsoftu (np. postępowaniem antymonopolowym Departamentu Sprawiedliwości). Komentatorzy zwracają uwagę, że zapłacenie kary nie powinno być poważnym problemem dla Gatesa - według ostatniego rankingu Forbesa jego osobisty majątek wart jest ok. 46,6 mld USD.

Zobacz również:

  • Branża IT dominuje ranking miliarderów Bloomberga
  • Wyznaczono termin rozprawy odwołania Google od kary 4,34 mld euro
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200