Kapsch BusinessCom przedstawił wyniki opracowania „Branża teleinformatyczna – trendy i wyzwania biznesowe”

Wyniki opracowanego dla Kapsch przez firmę Pierre Audoin Consultants badania sytuują Polskę na czele zestawienia rynków o największym potencjale wzrostu w branży teleinformatycznej.

Kompleksowe opracowanie obrazuje obecną sytuację i perspektywy rozwoju branży IT, a także możliwości absorpcji nowych technologii przez lokalne rynki w regionie w Europie Środkowo-Wschodniej i Turcji. W badaniu wzięło udział prawie dziewięciuset przedstawicieli branży IT z szerokiego spektrum sektorów gospodarki. Opracowanie to było próbą możliwie jak najbardziej precyzyjnego sprawdzenia obecnych i planowanych w najbliższych latach budżetów na IT, podejścia osób decyzyjnych do kluczowych z perspektywy branży IT zagadnień, takich jak cloud computing, outsourcing, mobilność i BYOD, a także bezpieczeństwo i big data.

Jakie wnioski nasuwają się po analizie przedstawionych wyników badania? Otóż branża informatyczna wykazuje stabilne wskaźniki wzrostów nakładów na IT w ramach wszystkich opisywanych rynków lokalnych, napędzając koniunkturę ekonomiczną w regionie. W ciągu ostatnich trzech lat 34% firm zwiększyło swoje budżety na IT, zaś w następnych trzech latach planuje zrobić to 36% przedsiębiorstw. Warto dodać, że utrzymanie budżetów na IT na obecnym poziomie zakłada aż 61% firm w regionie CEE, w Polsce zaś 65% z nich.

Jednocześnie wydatki na bezpieczeństwo IT w najbliższych trzech latach zasadniczo wzrosną w ponad połowie przedsiębiorstw regionu CEE (56%) oraz w Polsce (odpowiednio 53%, w tym 10% zdecydowanie). Mimo rosnącej skali zagrożeń, wśród firm w regionie CEE zewnętrzne audyty bezpieczeństwa wciąż nie cieszą się popularnością, bowiem w ciągu ostatnich trzech lat audyt taki wykonało jedynie 45% polskich przedsiębiorstw (wobec średniej 46%).

W perspektywie najbliższych trzech lat część firm skłania się ku zwiększaniu udziału outsourcowanych usług IT – wskazuje na to 30% ich ankietowanych przedstawicieli w Polsce, przy średniej wynoszącej 24% dla ogółu rynków IT w regionie CEE. W zasadniczej większości przypadków firmy wybierają ofertę lokalnych dostawców. Większość przedsiębiorstw – 76% ogółem oraz 70% w Polsce – nie jest natomiast w ogóle zainteresowana takimi usługami.

Mimo niewątpliwych zalet rozwiązań chmurowych, takich jak skalowalność zasobów czy niższe koszty, jedynie 27% firm w regionie CEE korzysta z tego rodzaju usług. Jednocześnie aż 46% z przedsiębiorstw wykorzystuje technologię wirtualizacji, zwłaszcza w zakresie wirtualizacji środowisk serwerowych, którą wskazało 43% ankietowanych, stosujących tę technologię w swoich firmach. Być może za wskazywanymi wyżej wartościami stoją wątpliwości co do bezpieczeństwa danych gromadzonych poza siedzibą przedsiębiorstw.

Okazuje się, że przyrost danych w firmach nie jest aż tak wielki, jak się powszechnie uważa, wynosi bowiem – w ocenie przeważającej większości ankietowanych przedstawicieli działów IT (aż 85% z nich) – mniej niż 25% rocznie. Przekłada się to na kolejną daną dotyczącą big data – jedynie 21% firm używa rozwiązań do ustrukturyzowanego wyszukiwania danych w ramach własnych baz danych, mimo że wiąże się to ze wzrostem efektywności i szybkości dostępu do informacji.

Podobnie rzadko w polskich firmach realizowany jest trend BYOD. Wedle badania „branży teleinformatycznej – trendów i wyzwań biznesowych” jedynie niewielka liczba spośród pracowników ma dostęp do korporacyjnych aplikacji mobilnych. Firmy najczęściej tłumaczą taki stan rzeczy trudnościami procesowymi i strukturalnymi, nie zaś technologicznymi.

Wedle opisywanego tutaj raportu Polska wypada bardzo korzystnie na tle regionu CEE– w sporządzonym na podstawie jego wyników rankingu zajęła bowiem pierwsze miejsce spośród opisywanych rynków. Polska zawdzięcza tę pozycję silnym perspektywom rozwoju w ramach badanych trendów, i to mimo zasadniczo niewielkich spodziewanych wzrostów budżetów na IT.

Badanie Kapsch BusinessCom odnosi się do wiodących trendów rynku IT, które przez coraz większą liczbę firm traktowane są jako strategiczne kierunki rozwoju. Fakt, że Polska wypada bardzo dobrze na tle innych krajów jest potwierdzeniem ogromnego potencjału lokalnej branży, która podąża za światowymi trendami, stając się liderem w regionie. Prognozy rynkowe mówią już od jakiegoś czasu o rosnącej popularności rozwiązań mobilnych oraz chmury obliczeniowej. Jak się okazuje, nasz rynek w pełni je potwierdza” – ocenia Roman Durka, Prezes Kapsch Sp. z o.o.

Wyniki badania pokazują stabilny rozwój rynku teleinformatycznego, jednocześnie obrazując opory, jakie napotykają nowe trendy w zderzeniu z codziennością firmowych działów IT. Chcąc przekonywać do szerszego zastosowania określonych modeli usług IT, takich jak chmura obliczeniowa, outsourcing czy big data, przedsiębiorstwa informatyczne będą musiały jeszcze mocniej skupić się na przedstawianiu generowanych przez nie korzyści biznesowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200