Kapelusz na korporacyjne biurko

Red Hat Desktop to nowy biurkowy system operacyjny głównego producenta Linuxa. Znajdzie się w ofercie firmy obok dotychczasowego produktu dla biurkowych PC - Red Hat Enterprise

Red Hat Desktop to nowy biurkowy system operacyjny głównego producenta Linuxa. Znajdzie się w ofercie firmy obok dotychczasowego produktu dla biurkowych PC - Red Hat Enterprise

Linux WS, przeznaczonego głównie dla inżynierów i programistów. Nowy Desktop ma się sprawdzić na komputerze przeciętnego użytkownika w korporacji. Różnica pomiędzy systemami dotyczy także minimalnej liczby licencji, które trzeba nabyć.

Enterprise Linux WS można kupić dla pojedynczego komputera, a nowy system będzie dostępny w pakietach po 10 i 50 licencji.

Red Hat Desktop trafi na rynek w połowie maja. Początkowo będzie dystrybuowany wyłącznie elektronicznie na witrynie Red Hat, a w przyszłym roku także za pośrednictwem witryn dużych dostawców sprzętu, m.in. IBM, HP i Dell. Upowszechnienie Linuxa na korporacyjnych biurkach w dużym stopniu zależy od podpisanych umów z producentami sprzętu - podkreślają analitycy IDC. Red Hat negocjuje umowy dotyczące preinstalowania tego systemu. "Rozmawiamy ze wszystkimi producentami PC" - przekonuje Matthew Szulik, szef Red Hat. W marcu tego typu porozumienie zawarły HP i SuSE Linux. Red Hat upatruje sukcesu w zbliżającej się odtworzeniowej fali zakupów sprzętu komputerowego. Budżety na modernizację podstawowej infrastruktury zamrożone przez ostatnie lata zostaną wkrótce częściowo uwolnione. Firma nie zamierza jednak konkurować z Microsoftem na polu dostępnej funkcjonalności. "Firmy, takie jak Borland, Lotus czy Corel, przekonały się, że to nie ma sensu" - uważa Matthew Szulik.

Przedstawiciele Red Hat kładą nacisk na oferowany przez Desktop poziom bezpieczeństwa. Przekonują, że ich system jest bezpieczniejszy, bo jego kod jest przeglądany przez wielokrotnie więcej programistów niż w przypadku systemów Microsoftu. Podkreślają też, że Linux nie jest tak homogeniczny jak Windows, co uodparnia użytkujące go firmy na epidemie robaków internetowych.

Red Hat Desktop dla 10 stacji ma kosztować ok. 2,5 tys. USD, a dla 50- 13,5 tys. USD. Nabywcy otrzymają dodatkowo także Red Hat Enterprise Linux AS Premium Edition oraz 30-dniowe wsparcie telefoniczne i roczne usługi wsparcia przez Internet.

Pojemna paczka

Red Hat Desktop obejmuje następujące komponenty:

  • system operacyjny Enterprise Linux

  • pakiet biurowy OpenOffice 1.1

  • program pocztowy Evolution

  • przeglądarka Mozilla

  • plug-in Macromedia Flash

  • komunikator internetowy GAIM

  • fonty AGFA Monotype

  • Adobe Acrobat Reader

  • Citrix ICA Client

  • Real Player
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200