Kamery wideo dostępne na polskim rynku

Cyfrowy sprzęt wideo jest wciąż drogi, toteż przed zakupem warto dobrze się zastanowić, aby wybrać właściwy model.

Cyfrowy sprzęt wideo jest wciąż drogi, toteż przed zakupem warto dobrze się zastanowić, aby wybrać właściwy model.

Co najmniej kilka znanych firm wprowadziło na polski rynek jeden lub więcej modeli cyfrowych kamer wideo, przeznaczonych dla amatorów lub zastosowań półprofesjonalnych. Niżej zaprezentowano modele oferowane przez Sony, Canon, JVC i Panasonic.

Wszystkie testowane kamery dostarczają co najmniej poprawną jakość nagranego wideo lub fotografii. Temperatura barw, nasycenie kolorów i ostrość świetnie oddają oryginalny wygląd filmowanych obiektów i scen. Jednak większość tych urządzeń nie najlepiej działa w trudnych warunkach - przy sztucznym lub słabym oświetleniu. Reklamowana przez producentów cyfrowa funkcja zoom (powiększenie 40-100 razy) jest zazwyczaj niezbyt użyteczna, bowiem przy dużym zbliżeniu obraz jest często nieczytelny i rozmyty.

Ponieważ na rynku dostępne są zarówno urządzenia stanowiące raczej gadżet, jak i dysponujące półprofesjonalnymi możliwościami, decyzja o zakupie konkretnego modelu powinna odpowiadać zadaniom, do jakich urządzenie będzie wykorzystywane. Z uwagi na to, iż producenci tego typu sprzętu konkurują oferując wiele odmiennych funkcji, nieporównywalnych opcji i podobnych, ale znacznie różniących się jakością rozwiązań, decyzja o przeznaczeniu niebagatelnej sumy ok. 10 000 zł na cyfrową kamerę wideo może być trudna. Jeśli ktoś nie potrzebuje jej natychmiast, powinien poczekać do wakacji. W tym okresie na rynku elektronicznym i komputerowym panuje zastój, który często oznacza obniżkę cen nawet o 1/3. Ponadto praktycznie wszystkie firmy zapowiadają na ten czas wprowadzenie nowych modeli kamer o lepszej funkcjonalności i niższych cenach.

Sony DCR-SC100

Jedną z najtańszych kamer na polskim rynku jest Sony DCR-SC100. Ma ona jednak dość słabą rozdzielczość i jakość obrazu, zwłaszcza przy filmowaniu i wykonywaniu zdjęć w nie doświetlonych pomieszczeniach. Niezbyt wygodnym rozwiązaniem jest też brak wizjera optycznego, przy filmowaniu trzeba się posługiwać wyłącznie wyświetlaczem LCD. DCR-SC100 daje bardzo słabą jakość obrazu przy maksymalnym powiększeniu. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wykonywania autoportretów przy użyciu ruchomego wyświetlacza LCD. Kamera jest wyposażona w bezprzewodowy system podłączania do telewizora - Laser Link. Na uznanie zasługuje wygodny dostęp do funkcji menu. Produkt można zaklasyfikować raczej jako gadżet hi-tech niż w pełnym tego słowa znaczeniu cyfrową kamerę wideo.

Cena - 7999 zł.

Canon MV1

Wśród dostępnych na krajowym rynku modeli wyróżnia się kamera Canona - MV1. Jest ona przykładem idealnego połączenia cyfrowej kamery wideo z zaawansowanym cyfrowym aparatem fotograficznym. Urządzenie jest wyposażone tylko w jeden przetwornik CCD, ale zawierający filtry RGB, a nie CMYK, jak w modelach innych producentów. MV1 ma funkcję preselekcji czasu bądź przysłony, niestety, brak pełnej, ręcznej kontroli nad tymi parametrami. Kamera udostępnia natomiast system ręcznej korekty jasności. Spust aparatu działa jak w lustrzance fotograficznej - lekki nacisk blokuje pomiar odległości i oświetlenia, mocniejszy powoduje zapisanie obrazu.

Cena kamery wynosi 9000 zł, a oprogramowania i interfejsu do komputera PC - 2200 zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200