Kamera tego smartfona zamienia się w precyzyjny miernik tętna i oddechu

Google szuka cały czas nowych technologii, dzięki którym produkowane przez niego urządzenia mogą wspierać medycynę i aktywnie dbać o zdrowie swojego właściciela. Najnowszym przykładem jest smartfon, które może mierzyć tętno i częstość oddechu, rejestrując przy tym te parametry z kliniczną dokładnością.

Smartfon

Chodzi o smartfon Google Pixel zaprojektowany przez zespół z Google Health. Aby zarejestrować liczbę oddechów na minutę, użytkownik musi postawić smartfon w pionowej pozycji (opierając go np. o książkę) i skierować na klatkę piersiową. Aby sprawdzić tętno, użytkownik musi przyłożyć palec do obiektywu kamery. Wykryje ona wtedy subtelne zmiany koloru skóry spowodowane przepływem krwi. Funkcjonalność taką wspiera obecnie wyposażony w odpowiednie oprogramowanie specjalny model smartfona Pixel, który pojawi się na rynku w marcu.

Należy pamiętać, że wspomniane powyżej czujniki oddechu i tętna nie działają w sposób ciągły. Oznacza to, że użytkownik smartfona musi być w bezruchu i dopiero wtedy dotknąć aparatu, a następnie odczytać wynik. Dlatego np. biegacz musi zatrzymać się aby sprawdzić tętno w trakcie treningu. Trenując w siłowni na mechanicznej bieżni, biegacz nie musi się zatrzymywać aby dokonać takiego pomiaru.

Zobacz również:

  • Załamanie rynku smartfonów w Europie - najgorszy wynik od 9 lat

Google informuje, że zakończył wstępną walidację kliniczną obu technologii. Testy potwierdziły iż pomiary są tak precyzyjne, że spełniają bardzo ostre wymogi określone przez FDA (Food and Drug Administration; amerykańska Agencja Żywności i Leków). Oznacza to między innymi, że dokładność pomiarów obu parametrów mieści się granicach błędu 2%.

Wadą technologii jest póki co fakt, że wspiera ją tylko platforma Android i smartfony Pixel, których udział w rynku jest niewielki. Google jak dotąd nie informuje, czy zamierza w przyszłości opracować podobne rozwiązanie, z którego mogliby skorzystać również użytkownicy smartfonów iPhone.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200