Kamera, monitor i...

Skalowalne rozwiązania

Kamera, monitor i...

Schemat zaawansowanego systemu monitoringu

Problemów ze skalowalnością nie mają współczesne systemy analizy wizji. Chociaż są zazwyczaj dedykowane dla większych firm, mogą również być stosowane w mniejszych, z uwagi na dużą plastyczność konfiguracji. Jedno z takich rozwiązań - system wizyjny Diva (Digital Intelligent Video Architecture) - prezentowane było na IX Ogólnopolskiej Wystawie Monitoringu Wizyjnego "Alarm" w listopadzie 2008 r. Wyprodukowane zostało przez holenderską firmę VDG. Innowacyjność tego systemu polega na możliwości składania go z poszczególnych elementów, jak z klocków LEGO i zaawansowanej technologicznie metody analizy; nadto możliwość tworzenia zaawansowanych reguł reakcji i detekcji zdarzeń uznanych za "incydenty" umożliwia nam eliminację błędów obsługi i dokładne określenie zakresu ochrony.

System Diva jest zarządzany poprzez klasyczną sieć i oprogramowanie klienckie, włącznie z możliwością włączenia w sieć urządzeń nagrywających i transkoderów, może również wykorzystać sygnał z istniejących analogowych kamer CCTV. Może korzystać ze standardowego sygnału o rozdzielczości PAL, nie musi być to nawet obraz kolorowy. Oczywiście skuteczność systemu zależy od jakości obrazu, ale inteligentne oprogramowanie potrafi wychwycić niektóre zdarzenia także wtedy, gdy urządzenie zostało podłączone do typowych kamer przemysłowych.

Rozwiązanie składa się z następujących modułów:

1. Face R - system autonomicznego rozpoznawania obrazów twarzy w czasie rzeczywistym i umieszczania ich w bazie danych (np. na "czarnej" liście). Poza typowymi rozwiązaniami w systemach kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy może znaleźć zastosowanie np. przy wykonywaniu "czarnej listy" kibiców piłkarskich. Można to zrealizować w ten sposób, że kibic kupując bilet w odległej od stadionu kasie o setki kilometrów zostanie dyskretnie zarejestrowany przez kamerę z zainstalowanym systemem Face. Kilka tygodni później przechodząc przez bramkę na stadionie, system rozpozna, czy właściciel tego biletu to ta sama osoba, która go kupiła i wtedy go przepuści, albo że to inna osoba i zaalarmuje wówczas służby stadionowe, które sprawdzą problem zgodnie z instrukcjami. Face R potrafi rozpoznawać do sześciu twarzy na każdej klatce.

2. Car R - system rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Innowacyjność tego systemu polega na modułowej budowie całego systemu. System wraz z zeskanowanym numerem rejestracyjnym informuje o miejscu pochodzenia skanu oraz o stopniu pewności. Ponadto dopasowuje zeskanowany numer do istniejącej dozwolonej bądź zabronionej listy numerów rejestracyjnych.

3. Object R - potrafi wykrywać i klasyfikować osoby i pojazdy. Wykrywa pojawienie i znikanie przedmiotów (torby, odpadki, graffiti, plakaty itd.) z pola widzenia kamery z możliwością ustawienia tzw. "maski". Są one dość rozbudowane i można określić nie tylko miejsce, czas, ale również kierunek pojawiania się, znikania i ruchu obiektów.

4. Scene R - rozpoznanie pola (kąta) widzenia kamery. Podsystem pracuje w tle systemu rejestracji kamer, a w chwili przesunięcia kamery, zasłonięcia jej lub utraty ostrości widzenia wyzwala alarm. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie antysabotażowe.

Poszczególne podsystemy stworzone zostały z myślą o konkretnych odbiorcach: Face R nadaje się do zainstalowania w portach morskich i lotniczych, punktach sprzedaży detalicznej, klubach, kasynach, dyskotekach, pływalniach, placówkach służby zdrowia czy służbach nadzorujących miejsca publiczne. Car R jest idealny na parkingi, myjnie samochodowe, stacje paliw, warsztaty, zakłady przemysłowe, kempingi czy pola namiotowe. Object R sprawdzi się w muzeach, portach lotniczych i morskich (gdzie znakomicie będzie uzupełniał możliwości modułu Face R), i w większości miejsc, gdzie można również stosować wspomniany podsystem Face R. Scene R może ostrzegać zarówno o pozostawieniu niezidentyfikowanego "bagażu", jak i zniknięciu cennych eksponatów w muzeum.


TOP 200