Kalkulator w centrum danych

Kalkulatory i usługi

W ocenie ROI mogą być pomocne różnego rodzaju kalkulatory, pozwalające na bardziej szczegółowe analizy systemu dopasowanego do praktycznych wymagań przedsiębiorstwa. Kalkulatory takie oferują zarówno producenci oprogramowania wirtualizacyjnego, tacy jak VMware lub Microsoft, jak i wiele innych mniejszych firm. Niektóre z nich są dostępne bezpłatnie i są wykorzystywane jako narzędzia mające wspomóc marketing produktów. Inne, to aplikacje opracowywane na przykład przez integratorów. Większość z nich umożliwia przeprowadzenie samodzielnych szacunków kosztu wdrożenia i oceny czasu zwrotu inwestycji. Użytkownicy, którzy mają większe wymagania, mogą zainwestować w usługi projektowania lub optymalizowania wirtualnej infrastruktury, które oferują firmy konsultingowe.

Kalkulator w centrum danych
VMware oferuje VMware Virtualization TCO and ROI Calculator - narzędzie umożliwiające szacowanie czasu zwrotu inwestycji w infrastrukturę VMware. Podobny program opracował również Microsoft. Najnowszym narzędziem VMware jest jednak VMware Cost-Per-Application Calculator. W kalkulatorze tym firma zastosowała oryginalne podejście do obliczeń jako podstawową metrykę, wykorzystując koszt systemu wirtualizacyjnego przypadający na jedną aplikację. Zdaniem specjalistów tej firmy, jest to dobry miernik, który ilustruje zalety zwiększania gęstości maszyn wirtualnych, tzn. liczby VM uruchamianych na jednym serwerze fizycznym. Im większą gęstość można uzyskać, tym mniejsze są koszty wdrożenia przypadające na jedną aplikację.

Tego typu podejście do analizy kosztów jest sensowne. Użytkownicy powinni szacować koszt wdrożenia przypadający na jedną aplikację, bo to ułatwia i upraszcza ocenę opłacalności wdrożenia systemu zwirtualizowanego - radzi w raporcie "The True Cost of Virtual Server Solutions" firma analityczna Taneja Group. Publikacja ta została przygotowana we współpracy z VMware i prezentuje porównawczy test wydajności VMware Infrastructure 3 oraz Microsoft Hyper-V.

Z kolei firma Avanade opracowała narzędzie Virtualization Business Case Estimator, wspomagające obliczenia ROI związanego z wirtualizacją centrów danych. W praktyce jest to arkusz kalkulacyjny Excel zawierający 20 tabel i 150 pól, które użytkownik musi wypełnić odpowiednimi danymi. Avanade to firma joint venture utworzona przez Microsoft i Accenture, która zajmuje się integracją systemów, a kalkulator ROI został oparty na jej praktycznych doświadczeniach z wdrożeń.

Kalkulator kosztów i zysków związanych z inwestycjami w infrastrukturę wirtualnych PC opracowała i udostępnia firma Parallels.

Natomiast przykładem profesjonalnych usług może być oferta brytyjskiej firmy konsultingowej Glasshouse Technologies, która wprowadziła w tym roku Virtualization Optimization Service (VOS), usługę umożliwiającą analizę i optymalizację wirtualnego środowiska pod kątem kosztów jego utrzymania. Glasshouse jest firmą niezależną, która już wcześniej oferowała usługi zdalnego zarządzania systemami zwirtualizowanymi - Managed Services for Virtualized Environments. Jak zapewniają jej przedstawiciele, VOS wykorzystuje opracowane przez tę firmę narzędzia do ciągłego, zdalnego monitorowania maszyn wirtualnych i prezentowania szczegółowych raportów o ich aktywności. Są one analizowane przez ekspertów Glasshouse i wykorzystywane do opracowania praktycznych zaleceń, umożliwiających zwiększenie efektywności systemu i jakości usług, a także zmniejszenie kosztów jego utrzymania i poziomu wykorzystania zasobów. W ten sposób firma obiecuje skrócenie czasu zwrotu inwestycji w wirtualizację.

Obecnie usługa ta jest dostępna tylko dla środowiska VMware, ale firma przygotowuje jej wersje dla systemów wirtualizacyjnych opartych na technologiach Microsoft i Citrix. Cena VOS zależy od zestawu opcji wybranych przez użytkownika; orientacyjnie jej subskrypcja dla systemu wykorzystującego poniżej 50 serwerów kosztuje 5000 USD miesięcznie.


TOP 200