Kalkulator w centrum danych

Modernizacja zmienia kalkulację

Przedstawione wyżej analizy kosztów dotyczą jednak tylko budowy nowego centrum danych od podstaw. W praktyce coraz trudniej dziś znaleźć firmę, która nie miałaby działającej infrastruktury IT. Dlatego pojawia się pytanie, jak można ocenić ROI i realne koszty modernizacji już istniejącego systemu?

Chris Wolf daje przykład: w przypadku centrum danych z 20 serwerami, przy 2-3-letnim cyklu odświeżania infrastruktury, średnio co rok trzeba kupić 8 nowych maszyn, co oznacza orientacyjny wydatek ok. 40 tys. USD. Kompletna modernizacja takiego systemu połączona z jego wirtualizacją kosztuje 100 tys. USD, co oznacza, że ROI wynosi 2,5 roku. Tak więc inwestycja jest porównywalna ze standardowymi kosztami odświeżania infrastruktury sprzętowej i nie widać żadnego zysku.

Sytuacja zmienia się jednak zasadniczo, jeżeli modernizacja nie wymaga zakupu nowej pamięci SAN. Wówczas czas ROI skraca się do ok. 12 miesięcy. Należy też zwrócić uwagę, że cykl odświeżania infrastruktury pamięci masowych jest z reguły dłuższy niż w przypadku serwerów i można przyjąć, że wynosi 5 lub więcej lat, co ma istotny wpływ na praktyczne kalkulacje ROI.

Warto się uczyć

Jeśli jednak tego typu podstawowe szacunki ROI dają neutralny lub pozytywny wynik, warto pamiętać, że rzeczywiste koszty istotnie zależą od szczegółowego projektu, wyboru technologii. Trzeba uwzględnić koszty migracji, zatrudnienia konsultantów i administratorów, które generalnie mogą być bardzo różne i trudno jest zaprezentować ich ogólną ocenę.

Środowisko, w którym działa 20 wirtualnych serwerów, z reguły nie wymaga jednak zatrudniania wyspecjalizowanego administratora systemu. Dostawcy sprzętu i oprogramowania zdają sobie sprawę, że firmy wykorzystujące względnie małe centra danych nie są w stanie pozwolić sobie na zatrudnianie takich fachowców, i dlatego starają się o dostarczenie narzędzi, które są względnie łatwe w zastosowaniu i nie wymagają specjalistycznej wiedzy.

W dużych centrach danych sytuacja jest inna i często trudno przeprowadzić redukcję zatrudnienia i w konsekwencji obniżyć koszty związane z zarządzaniem zwirtualizowaną infrastrukturą serwerów i pamięci masowych SAN. W każdym jednak przypadku, przy wirtualizacji zarówno dużych, jak i małych centrów danych, należy uwzględnić koszty szkolenia administratorów. Wiele firm utrzymuje centra danych o klasycznej, przestarzałej architekturze tylko dlatego, że w trakcie swojej działalności biznesowej nie znajduje czasu i chęci na to, by nauczyć się, jak wykorzystać wirtualizację.

Wirtualizacja infrastruktury PC

Systemy wirtualizacji desktopów stosunkowo wolno zyskiwały dotąd popularność. Jedną z przyczyn tego są problemy, jakie mają użytkownicy z obliczaniem realnych kosztów i zysków wynikających z tego typu wdrożeń. Jak twierdzi Paul Maritz, dyrektor VMware, największe zainteresowanie systemami do wirtualizacji komputerów PC wykazują przedsiębiorstwa, dla których bezpieczeństwo danych oraz zapewnienie zgodności z przepisami prawnymi mają znaczenie kluczowe, a więc firmy np. z sektora finansowego. Ale sytuacja się zmienia i, jak przewiduje Gartner, wartość rynku systemów do wirtualizacji PC wzrośnie w 2009 r. blisko 4-krotnie: z 74,1 mln USD w 2008 r. do poziomu ok. 300 mln USD.

Problemy z szacowaniem zysków i ROI wynikają z prostej przyczyny: większość firm nie wie, jakie są koszty instalacji, zarządzania i utrzymania komputerów PC. A bez tego praktycznie nie można sensownie obliczyć czasu zwrotu inwestycji w środowisko wirtualnych desktopów.

Jednak popularyzacja technologii wirtualizacji serwerów i liczne udane wdrożenia tego typu rozwiązań spowodowały, że coraz więcej menedżerów IT zaczyna rozważać możliwość zastosowania systemów wirtualizacji komputerów PC, spodziewając się, że przyniesie to podobne korzyści. Tego typu oczekiwania są jednak tylko częściowo usprawiedliwione, bo trzeba sobie zdawać sprawę, że technologie wirtualizacji serwerów i komputerów PC mają wiele istotnych różnic.

"Wirtualizacja desktopów jest czymś istotnie innym i nie powinna być traktowana jako proste rozszerzenie systemu zwirtualizowanych serwerów" -podkreśla Natalie Lambert, analityk z Forrester Research. Administratorzy, którzy mają duże doświadczenie i wiedzę w wirtualizacji serwerów, wdrażając środowiska wirtualnych PC, napotkają wiele nowych problemów, z którymi dotąd nie mieli do czynienia.

Wdrożenie systemu wirtualnych desktopów nie daje tak szybkich i oczywistych korzyści finansowych, jakie często są efektem wirtualizacji i konsolidacji serwerów. Z reguły zupełnie inna jest też skala systemu i inne problemy związane z zarządzaniem np. 500 wirtualnymi serwerami w porównaniu do 10 000 wirtualnych desktopów.


TOP 200