Kablowy holding

Microsoft za 5 mld USD zamierza kupić pakiet akcji AT&T.

Microsoft za 5 mld USD zamierza kupić pakiet akcji AT&T.

Jest to kolejna z serii umów podpisanych przez obie firmy. Jedna z nich dotyczy wykorzystania przez AT&T oprogramowania Microsoftu w sprzedawanych przez firmę internetowych przystawkach telewizyjnych. Obie korporacje będą również współpracować nad rozwijaniem usług oferowanych amerykańskim użytkownikom przez Internet.

AT&T już stosuje system Windows CE w 5 mln przystawek, a zainstaluje go w kolejnych 2,5-5,0 mln urządzeń. Zamierza instalować w przystawkach także inne aplikacje koncernu z Redmond, w tym do poczty elektronicznej. Zgodnie z warunkami kontraktu, Microsoft przejmie 29,9% udziałów w angielskim Telewest Communications, należącym do MediaOne Group. W ubiegłym tygodniu kierownictwo MediaOne zaakceptowało propozycję przejęcia przez AT&T.

Microsoft zamierza także objąć pakiet 30% akcji angielskiego operatora kablowego Cable & Wireless. Wartość tej transakcji szacowana jest na 4 mld USD. W tym roku Microsoft zakupił (za 500 mln USD) 5% akcji innego operatora telewizji kablowej w Wielkiej Brytanii - NTL.

Wielka Brytania - mająca jeden z najlepiej rozwiniętych systemów telewizji kablowych - staje się atrakcyjnym poligonem doświadczalnym dla firm teleinformatycznych, które chciałyby wprowadzić nowe usługi za pośrednictwem tego medium. Dotyczy to m.in. interaktywnej telewizji czy szybkiego dostępu do Internetu. Dzięki posiadaniu akcji telewizji kablowych Microsoft zamierza oferować własne oprogramowanie umożliwiające realizowanie tych usług.

Amerykańska firma zainwestowała 600 mln USD w Nextel Communications w zamian za jego poparcie dla sieci Microsoft Network. Za jej pośrednictwem Nextel ma oferować usługę Web-phone. Dotychczas świadczyła ją America Online i jej portal Netcenter. Obecnie zakupy są związane z nadmiarem wolnych funduszy Microsoftu, które co kwartał zwiększają się o 2 mld USD. Aktualnie szacowane są na ponad 20 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200