Kablofonia IP po polsku

Rozwiązania telefonii IP w sieciach kablowych zdobywają coraz większą popularność i mogą stanowić ciekawą propozycję dla firm zatrudniających telepracowników.

Rozwiązania telefonii IP w sieciach kablowych zdobywają coraz większą popularność i mogą stanowić ciekawą propozycję dla firm zatrudniających telepracowników.

Firma DGT, krajowy producent sprzętu teleinformatycznego, przygotowała i uruchomiła rozwiązanie telefonii IP na potrzeby operatorów kablowych. Obecnie w dwóch sieciach kablowych (we Włocławku i Nowym Sączu) następuje proces podłączania klientów komercyjnych. Na system telefonii IP oferowany przez DGT składają się serwer komunikacyjny oraz terminale abonenckie.

Serwer komunikacyjny

Serwer DGT IP integruje funkcje tradycyjnej telefonii TDM (Time Division Multiplexing) z rozwiązaniami VoIP. Urządzenie spełnia funkcję centrali telefonicznej i oferuje, według producenta, pojemności od kilku do kilkunastu tysięcy portów. Jest przeznaczone do budowy korporacyjnych teleinformatycznych. Serwer pozwala na łączenie z sieciami innych operatorów oraz obsługę zarówno tradycyjnych telefonów analogowych z komutowaniem obwodów, jak i urządzeń niezbędnych do realizacji telefonii IP.

Kablofonia IP po polsku

Usługa telefoniczna POTS w sieci CATV

Do serwera można przyłączać telefony analogowe, terminale z integracją usług ISDN, telefony IP i komputery PC. Zewnętrznymi interfejsami serwera są abonenckie linie analogowe i linie translacji miejskich oraz linie cyfrowe, sieci LAN, klienci VoIP lub szczeliny pełnych traktów E1 (2048 kb/s). Serwer realizuje usługę głosową VoIP z protokołami H.323, SIP, MGCP/NCS oraz VoFR (Voice over FR).

Kablofonia IP po polsku

Urządzenie pozwala integratorom sieci i operatorom teleinformatycznym tworzyć i konfigurować wirtualne centrale komunikacyjne. Służą one do obsługi niezależnych od siebie grup użytkowników (czyli np. podmiotów gospodarczych) przez jeden serwer IP. Wydzielone segmenty użytkowników mogą mieć niezależne plany numeracyjne, oddzielne menu i własną pocztę głosową. Wybrane przez abonentów funkcje mogą być różnie definiowane w poszczególnych grupach.

Przedsiębiorstwa wielooddziałowe (o rozległej infrastrukturze komunikacyjnej) mogą wzajemnie komunikować się za pomocą kilku połączonych serwerów, z wykorzystaniem istniejącej sieci IP. Każdy serwer może realizować połączenia z siecią PSTN samodzielnie lub przez wybór najtańszej drogi połączeń pakietowych z trasowaniem LCR (Least Cost Routing).

Kablofonia IP po polsku

Uzupełnieniem konfiguracji serwera DGT IP jest serwer obliczeń ruchowo-taryfikacyjnych, który umożliwia rozliczanie kosztów połączeń pojedynczego abonenta, rozliczeń operatorskich, generowania raportów czy statystyk ruchowo taryfikacyjnych niezbędnych do oceny pracy DGT IP. Pozwala też na określenie wydajności sieci informatycznej.

Abonenckie terminale kablowe

Terminale kablowe ATK umożliwiają korzystanie z nowej technologii za pomocą tradycyjnych telefonów stacjonarnych. DGT produkuje terminale w trzech podstawowych wersjach: 2-, 4- i 24-portowej. Terminale po dołączeniu do nich standardowego telefonu analogowego umożliwiają realizację połączeń głosowych w sieciach IP, w których zapewniają współpracę między sieciami IP i PSTN.


TOP 200