Kable wyrzucone w powietrze

CeBIT był okazją do prezentacji szerokiej gamy rozwiązań do bezprzewodowej komunikacji.

CeBIT był okazją do prezentacji szerokiej gamy rozwiązań do bezprzewodowej komunikacji.

Bezprzewodowe LAN (IEEE 802.11b), PAN (Personal Area Networks - ), telefono-palmtopy GPRS i UMTS, które mają zapewnić zdalny dostęp do serwerów internetowych lub korporacyjnych, na targach CeBIT można było spotkać na każdym kroku. Największą grupę stanowiły urządzenia standardu IEEE 802.11b - ogółem prezentowało je ok. 100 firm. Tuż za nimi plasowały się systemy Bluetooth.

Użytkownicy marzący o pozbyciu się kabli nie powinni jednak popadać w nadmierny optymizm. Zanim bezprzewodowe systemy łączności radiowej wyeliminują kable, konieczne będzie pokonanie wielu przeszkód. Podstawowym argumentem przeciw komunikacji bezprzewodowej są ceny, zbyt wysokie na kieszeń przeciętnego użytkownika.

Od stoiska do stoiska

Systemy bezprzewodowych sieci Ethernet (IEEE 802.11b) były prezentowane podczas targów CeBIT m.in. przez KPMG, Cisco, Proxim, US Robotics, 3Com i Wavelength Digital.

3Com przedstawił zestawy AirConnect, składające się ze stacji dostępowej (sieciowy hub) i trzech kart do instalacji w notebookach. Zestawy mogą znaleźć zastosowanie w małych firmach lub służyć do sprawdzenia systemu przed szerszą implementacją.

Ciekawą propozycją są bezprzewodowe mostki sieciowe Aries opracowane przez firmę Wavelenght Digital. Umożliwiają one połączenia na odległość do 15 km. Można je także zastosować do stałego łączenia oddalonych oddziałów firm lub budowy "tymczasowych" sieci Ethernet.

Najbardziej widoczne było różnorodne zastosowanie krótkozasięgowego Bluetooth. Na targach przedstawiono: drukarki, kamery, telefony, klawiatury, myszy, palmtopy, notebooki, stacje dostępowe i wiele innych produktów wyposażonych w ten interfejs. Większość trafi na rynek dopiero w II połowie br. lub później. Wiąże się to z ewolucją standardu - prezentowane podczas CeBIT-u urządzenia były zgodne z Bluetooth 1.1, który jest specyfikacją na razie nie zatwierdzoną przez organizację Bluetooth SIG.

Prezentowane urządzenia to m.in. stacja dostępowa BlueGate 1000 firmy Widcomm, która pełni funkcję bramy sieciowej, pozwalającej na jednoczesną obsługę 7 użytkowników urządzeń z interfejsem Bluetooth i za pośrednictwem złącza Ethernet udostępniająca im cyfrowe łącza DSL, ISDN lub kablowe. Według przedstawicieli Widcomm, to pierwsza stacja dostępowa Bluetooth, która może działać niezależnie od serwera. Technologia Widcomm jest licencjonowana m.in. przez Compaqa i Philipsa.

Bluetooth po raz pierwszy zastosowano w słuchawkach i mikrofonach do telefonów komórkowych. Ericsson demonstrował je już prawie rok. Od tamtej pory wiele firm podjęło produkcję takich zestawów, np. Plantronics będzie od lipca br. sprzedawał zestaw współpracujący z telefonami Siemensa, Sony i Philipsa, wyposażonymi w Bluetooth. Ich cena ma wynieść ok. 600 zł. GN Netcomm przedstawił zestaw zawierający słuchawki z mikrofonem i stację bazową, dzięki której łączność z telefonem sięga 10 m.

Oryginalnym rozwiązaniem Ericssona jest samodzielnie pracująca stacja dostępowa, która może służyć jako urządzenie dostarczające użytkownikom telefonów, palmtopów lub notebooków lokalnych informacji np. na lotniskach, dworcach kolejowych, w sklepach itp. Praktyczne zastosowanie zaprezentowała podczas CeBIT-u firma Lesswire AG, która zainstalowa ła 130 punktów dostępowych w jednej z hal wystawowych o powierzchni 250 tys. m2. Były one obsługiwane przez serwer dostarczający informacji o planie hali, położeniu odbiorcy i kierunku, w jakim należy się udać, aby trafić do poszukiwanego stoiska. Do prezentacji sieci wykorzystywano palmtopy Compaqa, Casio i HP wyposażone w moduły Bluetooth z interfejsem CompactFlash, opracowane przez firmę Wireless Solutions. Ciekawostką jest palmtop ze zintegrowanym modułem Bluetooth, działający pod kontrolą Linuksa. Jego producentem jest firma Mitac.

Ukryty cel towarzyszył prezentacji Logitecha. Stacje dostępowe Bluetooth połączyły PC z klawiaturą, myszą, długopisem cyfrowym Anote i notebookiem Toshiby. Były one wyposażone w dwa interfejsy bezprzewodowe - Bluetooth i Palomar (technologia wykorzystywana w produktach Logitech od ok. 10 lat). Prezentacja miała wykazać, że nie ma technicznych problemów z implementacją interfejsów Bluetooth w i myszach, ale jest to rozwiązanie zbyt drogie dla tego typu urządzeń i dlatego szwajcarska firma na razie nie zamierza wprowadzać go do sprzedaży.


TOP 200