Kabel czy WiFi?

Wiele firm może skorzystać zarówno z tradycyjnych sieci kablowych, jak i z sieci bezprzewodowych. Należy się więc zastanowić nad wyborem właściwej technologii.

Wiele firm może skorzystać zarówno z tradycyjnych sieci kablowych, jak i z sieci bezprzewodowych. Należy się więc zastanowić nad wyborem właściwej technologii.

Sieć bezprzewodowa sprawdzi się w bardzo małej firmie, której biuro zajmuje jedno pomieszczenie. Pokrycie pojedynczego pokoju o niewielkiej kubaturze jest proste, wystarczy nawet najtańszy punkt dostępowy wbudowany w popularny DSL. Popularne produkty takich firm, jak D-Link, Linksys, Pentagram, TP-Link znajdą tu swoje miejsce. Ceny zaczynają się od ok. 150 zł. Zaletą takich z modemem DSL jest ich niska cena oraz prostota uruchomienia łącza.

Koszty sieci kablowej

Wadą sieci przewodowej jest to, że do każdego z urządzeń należy doprowadzić kabel. Wiążą się z tym koszty instalacji, w tym prac budowlanych, prowadzenia przewodów, mocowania gniazdek, realizacji połączeń. Popularny w Polsce, 24-portowy przełącznik 10/100 Mbit/s firmy D-Link, kosztuje mniej niż 300 zł, a metr przewodu kat. 5e to ok. 1 zł. Z kolei 1000 końcówek RJ-45 kosztuje 120-300 zł, zaś panel krosujący 24-portowy – ok. 100 zł. Natomiast szafa 6U to wydatek rzędu 200-300 zł.

Czas wdrożenia jest bardzo krótki, konfiguracja zajmuje kilkanaście minut, dzięki połączeniu bezprzewodowemu nie ma potrzeby przeciągania kabli. Wszystkie nowe notebooki oraz wiele komputerów stacjonarnych posiada już karty sieci bezprzewodowej. Tymczasem z jednego punktu dostępowego może korzystać kilka komputerów. Przy silnym sygnale (punkt dostępowy jest w tym samym pomieszczeniu) i niewielkim ruchu, sieć bezprzewodowa działa dobrze. Jedyne problemy mogą dotyczyć systemu Windows Vista przy pewnych opcjach konfiguracji Wi-Fi.

Gniazdka w każdym pokoju

W firmie, gdzie biuro zajmuje kilka pokoi oraz wykorzystywane są różne pomieszczenia, sieć kablowa będzie dobrym wyborem. Chociaż wymaga sporych inwestycji na początku, działa stabilnie, szybko i jest zabezpieczona przed podsłuchem oraz zdalnym podłączeniem. Umożliwia wdrożenie autoryzacji dostępu do sieci za pomocą NAC (najprostszym rozwiązaniem z tej grupy jest darmowy PacketFence), łatwe zarządzanie w nowoczesnych przełącznikach daje większą elastyczność doboru kanałów transferu między komputerami. Wydzielenie odpowiednich podsieci na przełączniku sprawi, że ruch w poszczególnych działach firmy może być całkowicie rozdzielny. Podobne wdrożenie Wi-Fi w kilkunastu pokojach, między którymi są solidne, żelbetowe ściany, nie jest ani proste, ani tanie.

Zaletą sieci przewodowej jest jej przewidywalność. Ponieważ transmisja radiowa może powodować zakłócenia, niektóre usługi, takie jak VoIP czy wideo, mogą sprawiać problemy przy Wi-Fi. Telefon internetowy działa lepiej przy łączu kablowym, gdzie opóźnienia w segmencie sieci są niewielkie. Bardzo ważnym usprawnieniem w firmie jest całkowite wydzielenie podsieci dla telefonii internetowej. Ponadto sieć przewodowa umożliwi zasilanie telefonów VoIP przez kabel sieciowy (power over Ethernet), dzięki czemu nie ma potrzeby korzystania z zasilacza przy każdym z telefonów.

W sieci wyłącznie bezprzewodowej, trudno udostępnić tanią drukarkę bez użycia komputerów. Do tego celu można użyć specjalnych printserwerów Wi-Fi (np. firmy Edimax), ale wymaga to dodatkowych nakładów i czasami zdarzają się kłopoty z połączeniem. Najstabilniej działa udostępnianie drukarki za pomocą zwykłego printserwera, połączonego do przełącznika za pomocą standardowego kabla sieciowego. Sprawdzi się także urządzenie combo pełniące jednocześnie rolę routera, punktu dostępowego oraz printserwera.


TOP 200