KSIP rusza w trzecim kwartale

Krajowy System Informacyjny Policji powstający przy współpracy Oracle wejdzie do użytku i zastąpi dotychczas stosowany Zintegrowany System Informacyjny Policji w III kw. br. System umożliwi dostęp do danych o sprawcach przestepstw czy osobach poszukiwanych z poziomu przeglądarki internetowej i dowolnego komputera w policyjnej sieci. KSIP zapewni również wymianę danych z innymi policyjnymi i poza-policyjnymi systemami takimi jak PESEL czy REGON.

Biuro Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji poinformowało, że

w III kwartale br. uruchomi system KSIP (Krajowy System Informacyjny Policji). Zastąpi on dotychczasowy, uboższy funkcjonalnie, Zintegrowany System Informacyjny Policji (ZSIP), działający na platformie FoxBase+.

Nowy system tworzony jest przy współpracy z Oracle'em z wykorzystaniem opracowanej przez producenta metodyki CDM (Custom Development Method), przydatnej we wdrażaniu aplikacji na zamówienie. Krajowy System Informacyjny Policji funkcjonuje na zasadzie centralnej bazy danych, zawierającej informacje tekstowe m.in. o sprawcach przestępstw, osobach poszukiwanych, posiadaczach broni lub narkotyków oraz zdjęcia i portrety pamięciowe tych osób. Dostęp do wszystkich danych jest możliwy poprzez wewnętrzną sieć policyjną z wykorzystaniem przeglądarki internetowej.

Zobacz również:

  • Nowe narzędzia ułatwiają zadanie przechodzenia na system Windows 11
  • Blisko 1/4 Polaków chciałaby pracować w firmie międzynarodowej
  • SI pomaga zwalczać przestępczość

System docelowo ma wspomóc w pracy 100 tys. policjantów przy użyciu 20 tys. komputerów będących na wyposażeniu jednostek policji w kraju. Krajowy System Informacyjny Policji działa w wersji testowej od sierpnia 2000 r. W III kwartale br. system zastąpi na stałe wszystkie dotychczas używane systemy i wejdzie do powszechnego użytku.

Komenda Główna Policji informuje, że w przyszłości system KSIP przejmie część zadań lub będzie współdziałał z innymi systemami informatycznymi stosowanymi w policji: kadrowym, daktyloskopijnym, analizy kryminalnej. KSIP umożliwi także wymianę danych z pozapolicyjnymi systemami, takimi jak: PESEL czy REGON.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200