KPNQwest: bez szans na ratunek

W piątek operator złożył w sądzie wniosek o upadłość po tym, jak firmie nie udało się pozyskać funduszy na dalsze finansowanie działalności.

Holendersko-amerykański operator złożył w piątek wniosek o upadłość, po tym jak firmie nie udało się zdobyć środków na działanie jej europejskiej sieci transmisji danych. Kredytujące operatora, banki domagały się sprzedaży nierentownych przedsięwzięć oraz znalezienia nowego inwestora lub powiększenia inwestycji przez obecnych udziałowców.

Niespełna dwa tygodnie temu KPNQwest złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami, by w tym czasie ze sprzedaży dodatkowych aktywów pozyskać środki na dalsze funkcjonowanie sieci. Jednocześnie doradzał swoim klientom szukanie innych operatorów. Obecnie, według informacji KPNQwest, wniosek o upadłość złożą także niektóre spółki zależne w Europie. Ma to jednak nie dotyczyć spółek z naszego regionu i oddziału portugalskiego. Do KPNQwest należy, poprzez zakupiony w październiku ub.r. Global TeleSystems Europe, polski Internet Partners. Rozmowy w sprawie sprzedaży KPNQwest prowadzono z koncernami AT&T, Cable & Wireless i Telefonica. Jak donosi Reuters, negocjacje zostały wstrzymane.

KPNQwest powstał w 1999 r. jako spółka joint venture holenderskiego KPN i amerykańskiego Qwest. Posiadają one odpowiednio 40 i 47% udziałów.


TOP 200