KPN, DoCoMo i Hutchison będą wspólnie starać się o europejskie licencje UMTS

Operatorzy będą dzielić się kosztami zakupu licencji, budowania sieci i uruchamiania nowych usług. Ma to im pozwolić na szybszy zwrot inwestycji i tym samym lepszą możliwość rozwoju działalności.

KPN Mobile, holenderski operator telefonii komórkowej, wraz z japońskim NTT DoCoMo i Hutchison Whampoa z Hongkongu, zawarły sojusz, w ramach którego będą wspólnie starać się o licencje na telefonię komórkową trzeciej generacji (UMTS) na rynkach europejskich.

Przedstawiciele firm twierdzą, że dzięki wspólnemu zakupowi bardzo drogich licencji, każdy z partnerów zyska możliwość znaczącego rozwinięcia działalności w Europie, w tym budowania nowych sieci i uruchamiania kolejnych usług.

W ramach umowy NTT DoCoMo i KPN Mobile kupią łącznie 35% udziałów brytyjskiego operatora komórkowego sieci UMTS, należącego do Hutchison Whampoa. Japońska firma za 20% udziałów w Hutchison3G UK Holdings zapłaci ok. 1,82 mld USD, a KPN za swoje 15% ok. 1,36 mld USD.

Poza rynkiem brytyjskim partnerzy mają skupić się na zdobywaniu nowych licencji na sieci komórkowe trzeciej generacji. W planach jest stworzenie konsorcjów, które wystartują w przetargach na sieci UMTS w Niemczech, Belgii i we Francji.

Brytyjski przetarg na sieci UMTS okazał się bardzo kosztowny dla operatorów. Pięć firm zapłaciło za licencje w sumie ok. 33,95 mld USD, co postawiło pod znakiem zapytania realność zwrotu tak dużej inwestycji. Kanadyjski Telesystem International Wireless, wspierany przez Hutchisona, zapłacił za swoją licencję ponad 6,6 mld USD.

Przystępując wspólnie do walki o licencje, operatorzy nie tylko zmniejszają liczbę podmiotów przystępujących do licytacji, ale również wpływają na obniżenie ostatecznej ceny licencji. Tak było w przypadku Holandii, gdzie po wycofaniu się z przetargu Hutchisona (związanym z ogłoszonym sojuszem) oraz po zawarciu umowy przez Deutsche Telekom z lokalnym holenderskim operatorem, pozostało sześciu chętnych na pięć licencji.

***

W ciągu miesiąca zapadnie decyzja o przetargu na UMTS

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200