KGHM zaprasza do Dialogu

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy dowiemy się, kto zainwestuje w Telefonię Dialog, której wartość szacuje się na ponad 850 mln zł.

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy dowiemy się, kto zainwestuje w Telefonię Dialog, której wartość szacuje się na ponad 850 mln zł.

"Netia i cztery instytucje finansowe są zainteresowane Telefonią Dialog" - poinformował Andrzej Szczepek, wiceprezes KGHM Polska Miedź. KGHM nie chce sprzedać całego pakietu akcji. Szuka raczej inwestora, z którym wspólnie dokona konsolidacji na polskim rynku telekomunikacyjnym. Naturalnym partnerem byłaby Netia, która niedawno przejęła El-Net. "Chcemy wyjść z inwestycji w Dialog. Otwarta pozostaje jednak kwestia wielkości udziałów, które trafią w ręce nowego inwestora. Kluczowe jest posiadanie przez niego środków na konsolidację branży" - powiedział Andrzej Szczepek. Według szacunków na ten cel potrzeba miliard złotych rocznie.

KGHM zaprasza do Dialogu

Liczba klientów Telefonii Dialog (w tys.)

Tadeusz Kostka, prezes Telefonii Dialog, spodziewa się, że w tym roku przychody spółki wzrosną do 450 mln zł. W 2003 r. było to 391 mln zł, a uwzględniając przychody finansowe - 404 mln zł. Wiosną ub.r. Tadeusz Kostka zapowiadał wzrost przychodów do 420 mln zł. Jednak o ponad pół roku opóźniło się uruchomienie przez Dialog usług długodystansowych z powodu przedłużających się rozmów z TP na temat połączenia sieci. Usługi te mają dać w tym roku 30 mln zł przychodów. Firma zamierza też nadal skupiać się na klientach biznesowych, których udział szybko rośnie i - w łącznej liczbie abonentów - sięgnął już 22,4%. To wciąż mniej niż np. w Netii, gdzie stanowi ok. 33%.

Zysk netto Telefonii Dialog, który wyniósł w 2003 r. 261 mln zł (452 mln zł straty w 2002 r.), udało się uzyskać w znacznym stopniu dzięki umorzeniu w grudniu ub.r. przez Ministerstwo Infrastruktury zobowiązań koncesyjnych w wysokości 550 mln zł. Bez tego strata osiągnęłaby wielkość ok. 290 mln zł.

Optymizm potencjalnych inwestorów zmniejsza też 1,4 mld zł zadłużenia Telefonii Dialog wobec KGHM Polska Miedź. Zdaniem Andrzeja Szczepka wielkość oddłużenia zależy od rozmów z potencjalnymi inwestorami. "Mamy różne warianty oddłużenia Dialogu, w tym całkowite. Jeśli nie uda nam się pozyskać partnera, zamierzamy zredukować dług do ok. 400 mln zł, bo przy takim jego poziomie Telefonia Dialog jest w stanie samodzielnie się rozwijać" - powiedział Andrzej Szczepek. Obsługa obecnego długu kosztuje operatora ok. 80 mln zł rocznie.


TOP 200