KE namawia kraje UE do zlikwidowania opłat za roaming

KE (Komisja Europejska) opublikowała raport w których informuje, że z powodu pobierania dodatkowych opłat za roaming, europejscy operatorzy sieci mobilnych tracą ok. 300 mln klientów. Raport sugeruje, że jest to jeszcze jeden przyczynek do tego, aby kraje należące do Unii Europejskiej przystąpiły do opracowania nowych taryf, w których nie ma opłat za roaming.

KE od dawna namawiała europejskie firmy telekomunikacyjne, aby zrezygnowały z pobierania opłat za roaming, czemu te zdecydowanie się przeciwstawiały. Raport pokazuje, że nie miały racji, ponieważ wysokie opłaty za roaming odstraszają potencjalnych klientów, którzy rezygnują po prostu wtedy z ich usług.

Badanie przeprowadzone przez KE pokazuje, że 94% użytkowników mobilnych telefonów wyłącza roaming, wtedy gdy wybiera się za granicę (badaniem objęto 28 tysięcy użytkowników takich urządzeń). 47% ankietowanych użytkowników odpowiedziało, że nie korzysta z takiej usługi wybierając się do innego kraju należącego do Unii Europejskiej.

Zobacz również:

  • Think Tank PE: 39 proc. Europejczyków nie jest świadomych swoich praw w sieci

Tylko co dziesiąty użytkownik odpowiedział, że będąc za granicą korzysta z usług e-mail w identyczny sposób, jak wtedy gdy jest w swoim kraju. Badanie wykazało też, że 28% użytkowników wyłącza w ogóle swoje telefony, wtedy gdy udaje się do innego kraju należącego do Unii Europejskiej. Robią to między innymi dlatego, gdyż uważają iż opłaty za roaming są zbyt wysokie.

Szczerze mówiąc jestem zaszokowany tymi liczbami. Pokazują one, że czas już skończyć z pobieraniem opłat za roaming. Udając się za granicę, użytkownicy odkładają swoje mobilne telefony na półkę, zamiast z nich korzystać. Tracą na tym zarówno posiadacze takich telefonów, jak i same firmy telekomunikacyjne”, mówi Neelie Kroes (holenderska ekonomistka, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej). I dodaje, „to ekonomiczne szaleństwo, które trzeba jak najszybciej zlikwidować”.

W połowie 2013 r. Komisja Europejska postanowiła, że firmy telekomunikacyjne nie mogą żądać od mobilnego użytkownika za pobranie 1 MB danych więcej niż 0,45 euro (plus VAT). W czerwcu tego roku stawka ta ma być obniżona do 0,20 euro.

Opłaty za rozmowy i wysyłanie wiadomości SMS z zagranicy zostały też obniżone. Rozmowa za minutę nie może kosztować osobę dzwoniącą więcej niż 0,24 euro (plus VAT), a osobę odbierającą nie więcej niż 0,07 euro (plus VAT). SMS nie może natomiast kosztować więcej niż 0.08 euro.

Chcąc pozyskać nowych klientów, niektórzy operatorzy sieci mobilnych wycofują się z pobierania opłat za roaming. Decyzję taką podjął np. już w zeszłym roku brytyjski operator Three, nie pobierając takich opłat od klientów podróżujących po siedmiu krajach (Irlandia, Australia, Włochy, Austria, Hong Kong, Szwecja i Dania).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200