KE chce zmniejszenia kosztów budowy sieci szerokopasmowych

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne na temat redukcji kosztów lokowania infrastruktury szerokopasmowej. Komisja szuka odpowiedzi na pytanie jak zmniejszyć koszty inżynierii lądowej, które stanowią 80 proc. wydatków przy budowie sieci.

Inicjatywa Komisji Europejskiej wpisuje się w cele Europejskiej agendy cyfrowej, która zakłada zapewnienie wszystkim Europejczykom podstawowego szerokopasmowego dostępu do Internetu do 2013 r. oraz dostępu do szybkich sieci szerokopasmowych do roku 2020. Konsultacje mają potrwać do 20 czerwca, w ich ramach KE oczekuje odpowiedzi na 23 pytania adresowane głównie do władz centralnych i lokalnych oraz przedsiębiorców - czytamy w komunikacje Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Są oni proszeni m.in. o wskazanie przeszkód, jakie napotykane są przy inwestowaniu w infrastrukturę szerokopasmową, przykłady środków poprawiających koordynację pomiędzy kompetentnymi władzami i upraszczających procedury. Ponadto poruszone są kwestie koordynacji prac z zakresu inżynierii lądowej, sposobów poprawy wykorzystania istniejącej infrastruktury oraz dostępu do sieci NGA w budynkach.

Zobacz również:

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200