KE: Zielone światło dla Oracle

Zgodnie z oczekiwaniami, Komisja Europejska we wtorek oficjalnie ogłosiła, że nie ma zastrzeżeń do prowadzonego przez Oracle wrogiego przejęcia PeopleSoft.

Regulator nie doszukał się dowodów na ewentualne negatywne skutki tej wielomiliardowej fuzji producentów oprogramowania ERP. Komisja uznała, że rynek dostawców korporacyjnych aplikacji nie ogranicza się jedynie do pierwszej trójki - Oracle, PeopleSoft oraz SAP. Połączenie dwóch spółek nie ograniczy konkurencyjności segmentu ERP.

Stanowisko Komisji było ostatnim etapem formalności. Teraz Oracle jeśli chce kontynuować przejęcie musi przekonać akcjonariuszy rywala.

PeopleSoft w podsumowanym niedawno III kw. zanotował całkiem niezłe wyniki. Przychody wzrosły o 12 proc do 698,8 mln USD - więcej niż przewidywała spółka we wcześniejszej prognozie. Zysk netto sięgnął 23,6 mln USD. Zwolniony na początku października prezez Craig Conway otrzyma odprawę w wysokości 3,2 mln USD.

Po drugiej stronie Atlantyku amerykańscy urzędnicy nie zdołali zablokować połączenia spółek. Sąd nie uznał ich argumentów i pozwolił na kontyunowanie transkacji.

Aktualna oferta Oracle wynosi 7,7 mld USD. Producent już dwanaście razy przedłużał termin ważności swojej propozycji. Podczas procesu, w którym Oracle domaga się, aby sąd nakazał usuniecię ze statutu PeopleSot zapisów chroniących spółkę przed wrogim przejęciem, okazało się, że Larry Ellison rozważa obniżenie oferty, zaś zarząd 'ofiary' nie wyklucza dobicia targu gdyby rywal zaoferował więcej.

Jednak w komentarzu do wczorajszego werdyktu Komisji Europejskiej zarząd PeopleSoft napisał m.in., że w styczniu zamierza wytoczyć kolejny proces przeciw Oracle domagając się ponad 1 mld USD odszkodowania od Oracle.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200