Już we wrześniu ruszy elektroniczne potwierdzanie prawa do świadczeń zdrowotnych

1 września br. ma wejść w życie zmieniona ustawa, która umożliwi elektroniczne potwierdzanie prawa do świadczeń pacjentów w placówkach zdrowotnych w całym kraju. Pacjenci nie będą już musieli przedstawiać żadnych zaświadczeń tj. RMUA. Placówki opieki zdrowia mają wykorzystywać udostępnione online dane Centralnego Wykazu Ubezpieczonych Narodowego Funduszu Zdrowia. Koszty przygotowania tego rozwiązania i potrzebnej infrastruktury MAC szacuje na 10 mln zł.

Przedstawiciele NFZ szacują liczbę zapytań przesyłanych do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych na kilkadziesiąt na sekundę (1 milion dziennie). W docelowym rozwiązaniu - gdy lekarz i pacjent będą "rejestrować" każdą wizytę, czy zabieg - ma to być nawet 160-300 zapytań na sekundę.

Eskalacja problemów w służbie zdrowia w ostatnim czasie przyspieszyła działania zajmujących się tym obszarem podmiotów. Dzisiaj na konferencji prasowej przedstawiono wspólny projekt Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Zdrowia, ZUS i NFZ, które pracują nad zmianami w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Postanowiono wykorzystać istniejący od lat Centralny Wykaz Ubezpieczonych NFZ i umożliwić dzięki niemu elektroniczne potwierdzanie prawa pacjenta do świadczeń przez pracowników placówek opieki zdrowia. Ma to zautomatyzować i przyspieszyć proces weryfikacji prawa pacjentów do wizyt lekarskich, zdjąć z pacjentów uciążliwy obowiązek noszenia przy sobie aktualnych zaświadczeń potwierdzających ubezpieczenie i poprawić jakość gromadzonych w rejestrach państwowych danych. Minister Michał Boni zademonstrował jak ma wyglądać od września proces weryfikacji.

Pacjenci będą musieli jedynie podać w rejestracji placówki zdrowia swój numer PESEL i ewentualnie potwierdzić swoją tożsamość pokazując dowód osobisty. Potwierdzenie prawa do świadczeń ma się odbywać on-line.

Ponieważ Centralny Wykaz Ubezpieczonych Narodowego Funduszu Zdrowia już funkcjonuje, prace skupią się na zakupie serwerów zapewniających odpowiednią szybkość przepływu danych i zapewnieniu, żeby to co działało do tej pory w trybie off-line działało od września w trybie on-line. Koszty realizacji projektu szacuje się na ok. 10 mln zł. Więcej na ten temat ma być powiedziane 2 lutego na konferencji Narodowego Funduszu Zdrowia.

Centralny Wykaz Ubezpieczonych działa w NFZ od 2004 r., ale do tej pory wykorzystywany był wewnętrznie w chwili rozliczania "zdarzeń" medycznych przy rozliczaniu z zakładami ochrony zdrowia. Aby się nadawał do zwiększonego obciążenia, trzeba dokonać pewnych zmian w jego platformie, którą jest klaster serwerów IBM iSeries (d. AS/400).

"Projekt zmian w ustawie będzie gotowy 10 lutego. Przewidujemy miesięczne konsultacje i na przełomie marca i kwietnia projekt powinien być przekazany do Sejmu. Liczymy, że na przełomie czerwca i sierpnia ruszą testy i pełne przygotowanie operacyjne, a 1 września 2012 r. ustawa wejdzie w życie" - przedstawił harmonogram prac Minister Michał Boni. I dodał, że przewidywany jest roczny okres przejściowy od dnia wejścia w życie ustawy. Jest on potrzebny na uporządkowanie danych i usprawnienie wymiany danych NFZ z systemami ZUS, KRUS i PESEL.

Zdaniem Ministra Boniego problem wyposażenia w ciągu 7 miesięcy wszystkich placówek opieki zdrowia w sprzęt komputerowy, system i internet potrzebne do internetowej weryfikacji ubezpieczeń nie istnieje. "To mógłby być problem 15 lat temu, ale obecnie wszystkie placówki opieki zdrowia mają komputery i dostęp do Internetu, ponieważ muszą się rozliczać w formie elektronicznej z Narodowym Funduszem Zdrowia" - twierdzi Minister Michał Boni. "Większym wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury i zwiększenie przepustowości systemu CWU, żeby był w stanie odpowiedzieć na ok. 1 mln zapytań dziennie" - dodaje Minister. Bo ok. 1 mln pacjentów dziennie korzysta z usług placówek opieki zdrowia i tyle weryfikacji prawa do ubezpieczeń dziennie będzie musiał obsłużyć system.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200