Już 12 marca na Windows Azure ruszą aplikacje Oracle

Nadszedł czas realizacji obietnic z czerwca 2013 roku. Już niedługo Windows Azure otrzyma pełny pakiet oprogramowania firmy Oracle.

W pakiecie, który zasili Azure znajdą się między innymi bazy danych Oracle, oraz serwer aplikacji WebLogic.

Do tej pory Oracle udostępniało swoje oprogramowanie na Azure w postaci darmowej wersji preview. Pełnię mocy porozumienie osiągnie dopiero 12 marca. Od tego dnia Microsoft zacznie pobierać opłaty za korzystanie z oprogramowania Oracle w swojej chmurze.

Zobacz również:

  • IBM wprowadził do oferty usługę, która integruje jej systemy mainframe z chmurą
  • TikTok zmienia strategię dotyczącą bezpieczeństwa danych

Będzie się to odbywać w modelu pay-as-you-go, czyli bazując na rzeczywistym "zużyciu" godzinowym. Akceptowalnym scenariuszem jest także wejście do chmury Azure i korzystanie z oprogramowania mając już wykupioną licencję Oracle. W tym przypadku jednak Microsoft doliczy symboliczną opłatę jako operator usługi.

Rynkowi eksperci narzekają na brak jakiegokolwiek systemu rabatowania. Za godzinę korzystania z jedno-rdzeniowej wirtualnej maszyny, na której działa serwer WebLogic, klient musi zapłacić 0,25 dolara. Jeśli jednak zdecydowałby się na wynajęcie maszyny ośmio-rdzeniowej, opłata wyniesie dokładnie 8 razy więcej, czyli 2 dolary. Zwykle w takich sytuacjach usługodawca oferuje zniżki. Jedyną możliwością uzyskania rabatu jest podpisanie z Microsoftem umowy na 6 lub 12 miesięcy.

Pełny cennik znajduje się na stronie Windows Azure.

Po oświadczeniu Oracle o wprowadzeniu usług firmy do oferty Windows Azure podniosły się głosy krytykujące sensowność umowy z Microsoftem. Równolegle bowiem Oracle przygotowuje własne rozwiązania PaaS i IaaS, potencjalnie konkurencyjne w stosunku do Azure. Wiceprezes spółki, Mark Hurd uciął je jednak, tłumacząc, że duża grupa użytkowników przejawia spore przywiązanie do produktów Microsoftu. Zamiast podejmować wysiłki przyciągnięcia ich pod skrzydła Oracle firma postanowiła więc zrobić krok, a nawet kilka w ich kierunku i zaproponować im swoje usługi za pośrednictwem chmury, której używają.

Na stronie Windows Azure Microsoft upomina swoich klientów, informując, że jeśli nie chcą płacić za korzystanie z windowsowej wersji oprogramowania Oracle, powinni wyłączyć je jeszcze 11 marca. Naliczanie opłat rozpocznie się bowiem już od 12 marca, automatycznie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200