Jupiter na horyzoncie

Czy opracowana przez Microsoft nowa platforma komputerów przenośnych zagrozi rynkowi notebooków?

Czy opracowana przez Microsoft nowa platforma komputerów przenośnych zagrozi rynkowi notebooków?

Nowy rodzaj przenośnych komputerów, zgodnych z opracowaną przez Microsoft specyfikacją Jupiter, pojawi się na rynku najprawdopodobniej już we wrześniu lub październiku tego roku. Jak oceniają specjaliści rynku, sprzęt tego typu będzie miał szansę na skuteczną konkurencję z klasycznymi notebookami lub mininotebookami i może istotnie wpłynąć na zmniejszenie ich sprzedaży. Duże zainteresowanie tą platformą wykazują firmy z USA i Japonii, a także tajwańskie, które należą do największych producentów sprzętu przenośnego, wytwarzające ok. jednej trzeciej wszystkich sprzedawanych na świecie notebooków.

Komputery Jupiter, pracujące pod kontrolą systemu Windows CE, będą jednak miały znacznie większe wymiary od obecnie oferowanych komputerów naręcznych HPC (Handheld PC) i więcej funkcji przypominających notebooki. Wyposażone będą w kolorowy wyświetlacz o wielkości 9" (może nawet 10,4"). Ich wymiary to ok. 9,5 x 6,5 x 1" (24 x 16,5 x 2,5 cm), a waga ok. 1 kg. Zawierać też będą wygodną klawiaturę o odstępie między klawiszami nie mniejszym niż 17 mm. Ta ostatnia wielkość wynika z badań przeprowadzonych w USA, które wykazały, że jest to minimalny rozmiar klawiszy, akceptowany przez amerykańskich użytkowników przy wprowadzaniu tekstów na klawiaturze. Komputery będą standardowo wyposażone w funkcje telekomunikacyjne, umożliwiające m.in. dostęp do Internetu.

W odróżnieniu od klasycznych notebooków, które są przenośnym odpowiednikiem biurkowych modeli PC, Jupiter są określane jako companion PC (uzupełnienie stacjonarnych komputerów PC).

Niektórzy analitycy uważają, że tego rodzaju komputery będą w przyszłym roku należały do najważniejszej kategorii sprzętu przenośnego, o którym będzie najgłośniej na rynku. Czy rzeczywiście zagrożą one pozycji notebooków? Zadecydują o tym użytkownicy - obecnie trudno jest przewidzieć, jak będzie rozwijał się popyt na te urządzenia. Toteż wiele firm wytwarzających komputery przenośne zamierza rozszerzyć ofertę, wprowadzając oprócz notebooków również mininotebooki, komputery Jupiter, modele naręczne itd.

Największy problem będą mieli odbiorcy korporacyjni, mając do wyboru wiele różnych konfiguracji wyposażenia i konieczność oceny, która z nich jest najbardziej efektywna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200