Juniper namawia do przechodzenia na Android 4.2 - ochroni nas przed większością mobilnych zagrożeń

Ponad trzy czwarte ataków nakierowanych na urządzenia Android jest generowana przez aplikacje posługujące się wiadomościami SMS typu Premium Rate. Jak informuje firma Juniper wszystkich tych zagrożeń można by uniknąć, gdyby użytkownicy stosowali system Android 4.2 (Jelly Bean).

Android 4.2 wspiera bowiem mechanizmy, które skutecznie zapobiegają taki zagrożeniom. Cóż z tego, skoro na skutek zaniedbań zarówno producentów urządzeń mobilnych jak i dostawców usług sieciowych, tylko 4% użytkowników używa systemu Android 4.2. I to pomimo tego, że oprogramowanie to jest dostępne od pół roku. Kłania się tu brak klarownej polityki modyfikowania systemu Android.

Mobile Threat Center (oddział firmy Juniper) donosi, że od marca 2012 r. do marca 2013 r. ilość zagrożeń mobilnych wzrosła o 614%. Ze wszystkich odnotowanych 276 259 zagrożeń, aż 92% dotyczy systemu Android.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Włoska firma opracowała własną wersję Pegasusa
  • Załamanie rynku smartfonów w Europie - najgorszy wynik od 9 lat

Większość oprogramowania malware atakującego Android (bo 77%) to aplikacje, które wyciągają od użytkownika pieniądze na dwa sposoby: albo proszą go o wysłanie wiadomości SMS pod określony numer Premium Rate, albo same wysyłają do niego wiadomości, za które musi on zapłacić określoną kwotę pieniędzy.

Juniper szacuje, że każdy taki atak, jeśli tylko jest skuteczny, przynosi przeciętnie jego twórcy zysk (w przeliczeniu na jednego użytkownika) wynoszący średnio 10 USD. A przecież Android 4.2 zawiera mechanizm, który wykrywa próby wysyłania wiadomości SMS na numery Premium Rate (tzw. krótkie numery) i powiadamia o tym fakcie użytkownika urządzenia.

Informatycy z firmy Juniper zbadali rynek i informują, że użytkownicy używają obecnie najczęściej oprogramowanie Android w wersji 2.3.3 do 2.3.7 (36,4%; edycja znana pod nazwą Gingerbread). Na następnym miejscu znajdują się wersje 4.0.3 i 4.0.4 (25,5%; edycja znana pod nazwa Ice Cream Sandwich).

Drugie miejsce na liście zagrożeń Android (19%) zajmują aplikacje typu "spyware", które odczytują z mobilnych urządzeń ważne i poufne informacje, przejmując np. w ten sposób hasła czy inne dane, do których normalnie dostęp ma tylko właściciel urządzenia.

Mobilnym urządzeniom Android zagrażają też inne niebezpieczeństwa. Może to być np. wykradający poufne informacje Trojan, rozpowszechniany za pośrednictwem ataków "drive-by downloads" lub wiadomości e-mail typu phishing. Dane zebrane przez urządzenia mobilne, na którym Juniper uruchomił firmowe oprogramowanie Junos Pulse, pokazały, że ataki takie dotknęły 3,1% wszystkich urządzeń Android.

Podsumowując informatycy z firmy Juniper apelują do użytkowników mobilnych urządzeń Android - nie czekajcie na moment w którym zostaniecie zaatakowani, bo wtedy będzie już za późno. Nie oglądajcie się na producentów smartfonów czy tabletów, ale sami weźcie sprawę w swoje ręce i jak najszybciej przechodźcie na Android 4.2. Może to Wam zaoszczędzić wiele kłopotów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200