Joomla 1.7 - więcej niż CMS

We wtorek oficjalnie udostępniono najnowsze wydanie platformy do zarządzania treścią w serwisach internetowych - Joomla 1.7. Warto jednak podkreślić, że wersja ta oferuje znacznie większy zakres funkcji niż typowe CMS-y (content management system) - najnowsza Joomla może być wykorzystywana również jako podstawa najróżniejszych aplikacji webowych.

"Podczas prac nad wydaniem 1.7 mieliśmy dwa priorytety - przygotować je zgodnie z założonym terminarzem i wprowadzić wszystkie funkcje przewidziane w planie" - tłumaczy Mark Dexter, koordynator prac na Joomlą.

Dexter poinformował też, że od teraz obowiązywać będzie nowy model pracy nad rozwojem Joomla. Kolejna wersje pojawiać się mają regularnie, co pół roku (w styczniu i lipcu). Co trzecia z nich będzie miała status long-term release (LTS, wydanie długoterminowe) - co oznacza, że będzie ona obsługiwana dłużej niż tylko do premiery kolejnego wydania. Z tych wersji korzystać będą użytkownicy, którym zależy na stabilności i którzy z jakichś względów chcą uniknąć konieczności instalowania każdej nowej wersji zaraz po jej premierze.

Zobacz również:

  • WordPress Starter ułatwi tworzenie stron internetowych
  • Omawiamy wszystkie rodzaj standardu PoE

"Nowe zasady wymuszą na nas większą dyscyplinę. Do tej pory było tak, że kolejne wydanie Joomla pojawiało się, gdy zakończyliśmy pracę nad wszystkimi zaplanowanymi nowościami. Efekt był taki, że prace nad wydaniem 1.6 trwały... trzy lata" - mówi Mark Dexter.

"Wprowadzając nowy model pracy chcemy dopasować się potrzeb użytkowników Joomli. Istnieją bowiem dwa podstawowe typu użytkowników - część z nich chce mieć możliwe najszybciej dostęp do najnowszych wydań, nowych narzędzi itp. - oni instalują kolejne wersje natychmiast, zaraz po ich premierze. Z drugiej strony, z Joomla korzystają też duże, złożone serwisy - ich administratorzy nie chcą przeprowadzać radykalnego upgrade'u co pół roku. Dla nich przeznaczone będą wydania LTS, dzięki którym czas między aktualizacjami rozciągnie się do 18 miesięcy" - wyjaśnia koordynator projektu Joomla.

Joomla jest obecnie niezwykle popularną platformą do zarządzania treścią na stronach WWW - korzystają z niej m.in. Citibank, eBay, General Electric, Ikea, McDonald's czy Sony. Projekt wystartował w 2005 r., zaś od 2007 r. Joomlę pobrano ponad 24 mln razy.

Do tej pory Joomla była rozbudowanym, ale jednak klasycznym CMS-em - jej głównym zadaniem było zarządzanie treściami na stronach internetowych. W najnowszej wersji pojawiło się jednak kilka nowości, które sprawiają, że Joomla może też pełnić funkcję platformy dla aplikacji webowych (najważniejszą z nich to tzw. Joomla Platform).

"Jest wiele przydatnych funkcji, które nie są powiązane bezpośrednio z systemem zarządzania treścią. Dlatego też stwierdziliśmy, że warto stworzyć platoformę, która pozwoli użytkownikom na przygotowywanie i uruchamianie własnych aplikacji webowych" - wyjaśnia Dexter.

Nowa platforma oferuje m.in. możliwość współpracy z bazami MySQL (wsparcie dla innych typów baz danych jest obecnie dopracowywane), filtrowanie wprowadzanych danych, autoryzowanie użytkowników, moduł aktualizowania aplikacji, menedżera plików itp. Zdaniem twórców Joomla, ten zestaw funkcji można wykorzystać do tworzenia najróżniejszych aplikacji webowych - od prostych narzędzi do koordynowania pracy, po złożone systemy przetwarzania transakcji w serwisach e-commerce.

Warto zaznaczyć, że Joomla nie jest pierwszym open-source'owym CMS-em, którego twórcy poszli tą drogą - wcześniej podobne funkcje pojawiły się w konkurencyjnym Drupalu.

Więcej informacji znaleźć można na stronie projektu Joomla.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200