John McAfee - mam pomysł, jak zapobiec inwigilowaniu użytkowników przez NSA

John McAfee (pionier rozwiązań antywirusowych i założyciel firmy McAfee) chce zapobiec szpiegowaniu użytkowników przez NSA (National Security Agency; Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA) i proponuje nowy rodzaj osobistego urządzenia sieciowego typu peer-to-peer, które ochroni użytkowników przed inwigilacją.

McAfee twierdzi, że zaprojektował router D-Central w odpowiedzi na poczynania NSA i poinformował, że założył już nawet firmę Future Tense, która będzie w przyszłości oferować takie urządzenie. Nadał mu roboczą nazwę D-Central. Będzie to osobisty router wielkości smartfonu (kosztujący w granicach 100 USD), pozwalający użytkownikowi budować bezpieczną sieć bezprzewodową (bezpieczną, gdyż szyfrującą dane), mającą zasięg kilkudziesięciu metrów. Sieć tak składałaby się właśnie z takiego routera i korzystających z jego usług mobilnych oraz stacjonarnych urządzeń.

Router nie będzie podłączony bezpośrednio do Internetu (dlatego ochroni użytkowników przed zagrożeniami płynącymi z tej strony), a będzie wymieniać dane z innymi bezprzewodowymi sieciami D-Central, komunikując się z nimi w jednym z trzech trybów: „public”, „private” lub „anonymous”.

Zobacz również:

  • Usługa WhatsApp uruchamiana na urządzeniach iOS będzie bardziej bezpieczna

Jeśli użytkownik sieci D-Central będzie się chciał połączyć z podobną siecią, ale zlokalizowaną np. w innym mieście, nawiąże kontakt ze specjalnym lokalnym węzłem, który skomunikuje się z odległym węzłem i będzie z nim wymieniać informacje przez tunel wspierający szyfrowanie danych. Użytkownicy smartfonów i komputerów chcący nawiązać taką łączność, będą musieli zainstalować w ich pamięci specjalną aplikację.

McAfee informuje, że od strony technicznej prace nad routerem D-Central zostały zakończone i Future Tense poszukuje partnerów, którzy pomogliby mu podjąć produkcję urządzenia na szeroką skalę. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, ma to nastąpić za ok. pół roku.

Pozostaje jednak kilka pytań, na które warto by znać odpowiedź. Jak bezpieczne jest to rozwiązanie biorąc pod uwagę fakt, że użytkownicy mogą łączyć się z routerem D-Central będąc klientami korzystającymi z mobilnych, dostępnych obecnie platform (takich jak np. Android czy iOS?). Jak bezpieczna jest sieć bezprzewodowa obsługiwana przez router D-Central? I czy z czasem hakerzy na opracują narzędzia, które pozwoli włamywać się do samego routera D-Central? I wreszcie czy nie istnieje zagrożenie polegające na tym, że sieci takie będzie budować świat przestępczy, wiedząc że są one odporne na poczynania policji i prokuratury?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200