Jini w drukarkach Canona

Canon zamierza jeszcze w tym roku wprowadzić na rynek drukarki atramentowe i urządzenia wielofunkcyjne, wyposażone w interfejs Jini.

Canon zamierza jeszcze w tym roku wprowadzić na rynek drukarki atramentowe i urządzenia wielofunkcyjne, wyposażone w interfejs Jini. Technologia ta, opracowana przez Sun Microsystems, ma umożliwić współpracę dowolnych urządzeń wyposażonych w odpowiedni interfejs - niezależnie od platformy sprzętowej i systemu operacyjnego. Jini może znaleźć zastosowanie nie tylko w komputerach, ale również sprzęcie elektronicznym powszechnego użytku, ułatwiając tworzenie np. sieci domowych, umożliwiających sterowanie różnymi urządzeniami.

Przedstawiciele Canona podkreślają, że wsparcie dla Sun Microsystems i Jini nie powinny wpłynąć na współpracę z Microsoftem, który również opracowuje podobne technologie, m.in. w ramach standardu plug & play.

Choć pierwsze modele drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych Canona z interfejsem Jini mają się pojawić na rynku już pod koniec tego roku, to możliwość zastosowania tej technologii w innych urządzeniach, jak kopiarki, faksy, skanery lub cyfrowy sprzęt foto-wideo, jest dopiero "analizowana". Jednocześnie firma zastrzega, że terminy wprowadzenia tych urządzeń będą zależały od rzeczywistego zapotrzebowania rynku.