Język programowania Go pnie się dalej w górę

Opracowany przez Google język programowania Go prze cały czas do przodu o czym świadczy fakt, że wdarł się już do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych na świecie narzędzi open source tego typu.

Jak podaje najnowszy, lipcowy indeks Tiobe – który wymienia cieszące się największym wzięciem języki programowania – język Go zajmuje obecnie dziesiąte miejsce, wyprzedzając tak znane narzędzia używane przez programistów do pisania aplikacji, jak Perl, Swift, Ruby i Visual Basic. Tiobe Programming Community buduje listę Tiobe Index w specyficzny sposób – bierze pod uwagę ilość zapytań zawierających nazwę języka programowania, jakie użytkownicy internetu kierują do wiodących na rynku wyszukiwarek, takich jak Google, Bing, Baidu i Wikipedia.

Analitycy zwracaj uwagę na fakt, że nigdy wcześniej żaden język programowania nie zrobił w tak krótki czasie tak dużej kariery. Zastanawiają się więc, czy język Go nie zdetronizuje w pewnym momencie tak uznanych narzędzi używanych w tym obszarze IT, jak JavaScript i Python. Języki te zajmują obecnie na tej liście dwa pierwsze miejsca.

Zobacz również:

Język Go zaczął systematycznie piąć się w górę w ostatnim roku. Jak błyskawiczna była to kariera niech świadczy fakt, że w połowie 2016 roku język Go był sklasyfikowany na 55-tym miejscu, a na początku tego roku na 13-tym. Dlatego firma Tiobe przyznała mu zaszczytny tytuł języka 2016 roku.

Warto przypomnieć, że Google zaczął pracować na językiem Go dziesięć lat temu, a wersja 1.0 tego narzędzia została udostępniona deweloperom w 2012 roku. A oto pierwsza dziesiątka najpopularniejszych języków programowania wymieniona w indeksie Tiobe: 1. Java (13,774%); 2. C (7,321); 3. C++ (5,576); 4. Python (3,543); 5. C# (3,518); 6. PHP (3,093); 7. Visual Basic .Net (3,05); 8. JavaScript (2,606); 9. Delphi/Object Pascal (2,49); 10 Go (2,363).


TOP 200