JetSend zyskuje popularność

Nowy protokół Hewlett-Packarda do komunikacji między urządzeniami peryferyjnymi.

Nowy protokół Hewlett-Packarda do komunikacji między urządzeniami peryferyjnymi.

Opracowana przez Hewlett-Packard technologia JetSend uzyskuje szerokie poparcie wśród producentów peryferii komputerowych. Już kilkanaście znanych firm zdecydowało się kupić licencję i zaimplementować w produkowanym sprzęcie protokół JetSend, który umożliwia bezpośrednią komunikację i wymianę danych między różnymi urządzeniami bez pośrednictwa komputera PC lub serwera. Technologia ta ma ułatwić i przyspieszyć m.in. zdalne drukowanie w sieciach lokalnych lub Internecie. Urządzenie generujące dane przeznaczone do druku, np. skaner lub cyfrowy aparat fotograficzny, może je skierować bezpośrednio na drukarkę, podając tylko sieciowy adres IP. W przyszłym roku zastosowanie JetSend ma być rozszerzone również na peryferia nie podłączone do sieci komputerowej - technologia ta ma pozwolić na bezpośrednią transmisję danych między różnymi urządzeniami bez połączenia sieciowego lub współpracy z komputerem. Warunkiem realizacji tego typu połączeń jest zgodność współpracującego sprzętu ze specyfikacją, tzn. obsługa odpowiedniego protokołu transmisji.

Po nawiązaniu łączności, urządzenia wyposażone w JetSend automatycznie negocjują parametry przesyłanego dokumentu, np. dostępną rozdzielczość i liczbę kolorów, a także wymieniają informacje o aktualnym ich stanie. Oznacza to istotne ułatwienie dla użytkowników, którzy nie muszą obawiać się o zgodność wersji odpowiednich sterowników i modeli sprzętu.

Na rynku są już dostępne pierwsze urządzenia zgodne ze standardem JetSend - skanery ScanJet 5 oraz drukarki LaserJet 4000. Jednocześnie Hewlett-Packard zapowiada, że technologia ta będzie implementowana we wszystkich nowych modelach drukarek tej firmy. Warunkiem popularyzacji tego standardu jest jednak jego akceptacja przez innych producentów sprzętu i oprogramowania, a przede wszystkim firmy konkurujące na rynku z Hewlett-Packardem. Wydaje się, że JetSend ma dużą szansę na szybkie rozpowszechnienie - lista firm, które już kupiły licencję, jest znacząca. Jak twierdzą przedstawiciele Hewlett-Packarda, JetSend został zaakceptowany również przez Microsoft, który zamierza wprowadzić obsługę tego protokołu do nowych wersji systemów operacyjnych Windows.

Specyfikacja JetSend jest bezpłatnie dostępna w Internecie pod adresem:http://www.jetsend.com, natomiast zestaw JetSend Appliance Development Toolkit przeznaczony dla firm, które chcą wprowadzić do produkowanych urządzeń możliwość obsługi protokołu JetSend wymaga wniesienia jednorazowej opłaty w wysokości 15 tys. USD.

W obecnej postaci specyfikacja JetSend zawiera jedynie standardowe mechanizmy kontroli dostępu. Ponieważ jednym z ważniejszych jej zastosowań ma być wymiana informacji w Internecie, efektywne mechanizmy zabezpieczania dostępu do danych oraz identyfikacji nadawcy pozwoliłyby na przesyłanie dokumentów poufnych, co może mieć znaczenie dla użytkowników korporacyjnych lub instytucjonalnych, a także zapobieganie nie kontrolowanemu korzystaniu np. ze znajdującej się w firmie drukarki przez osoby nieuprawnione.

Obecnie Hewlett-Packard współpracuje z Cylink Corp. nad wprowadzeniem do JetSend mechanizmów zapewniających kodowanie danych oraz identyfikacji użytkowników. Jak twierdzą przedstawiciele firmy Cylink, rozszerzona o te funkcje wersja JetSend ma być gotowa pod koniec I kw. 1998 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200