Jeszcze wyższe cele naukowe: Lenovo wspiera Uniwersytet w Southampton


Systemy HPC (High Performance Computing) mają obecnie kluczowe znaczenie dla postępu badań akademickich prowadzonych w wielu dziedzinach. W badaniu z 2014 r. zespół z Uniwersytetu Clemson stwierdził, że lokalnie dostępne zasoby HPC znacząco zwiększają techniczną efektywność badań naukowych na uniwersytetach w zakresie chemii, inżynierii lądowej, fizyki i historii.

Jedną z instytucji badawczych, która wykorzystuje ultra-wysoką moc przetwarzania jest Uniwersytet Southampton - największy uniwersytet w południowo-wschodniej Anglii. Według brytyjskiego Research Excellent Framework, szkoła zajmuje miejsce w czołowej 20-tce rankingu w Wielkiej Brytanii pod względem średniej jakości opublikowanych badań, 11 miejsce w rankingu znaczenia prowadzonych badań i 8 - pod względem intensywności prac. Wraz z Uniwersytetem Oxfordzkim, Londyńskimi King's College, Uniwersytetem Queen Mary, Imperial College i University College London, Uniwersytet Southampton jest częścią konsorcjum Science and Engineering South - najpotężniejszego klastra uniwersytetów prowadzących zaawansowane prace badawcze w Wielkiej Brytanii. Konsorcjum reprezentuje ponad jedną czwartą wszystkich projektów badawczych w dziedzinie inżynierii i nauk fizycznych (EPSRC) w kraju - 30% zobowiązań Wielkiej Brytanii w tym obszarze.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, liczba projektów badawczych, które wymagają zasobów HPC wzrosła na Uniwersytecie Southampton czterokrotnie. W tym czasie zwiększyła się również różnorodność prowadzonych projektów badawczych. „Coraz więcej firm, drużyn sportowych i inżynierów przyjeżdża do nas, aby uzyskać pomoc w projektowaniu modeli aerodynamicznych i dynamiki płynów, aby przetestować efektywność swoich projektów jednostek pływających” - mówi dr Sandy Wright, inżynier konsultant w uniwersyteckim Centre for Marine and Industrial Aerodynamics.

Lenovo zapewni wysoką moc obliczeniową i pamięć masową

Ze względu na wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową, Uniwersytet Southampton współpracuje z firmą OCF o integratorem technologii HPC, pamięci masowej i analitycznych, aby zbudować piątą iterację swojego klastra superkomputerowego "Iridis". Nowa iteracja zawiera ponad 20 tys. rdzeni Intel Xeon Scalable działających w serwerach o dużej gęstości Lenovo® ThinkSystem ™ SD530. Ponieważ nowy klaster jest w stanie generować większe i bardziej złożone zbiory danych, wymaga również pamięci masowej o większej pojemności. Rozwiązania Lenovo DSS-G zapewnią dwa petabajty dodatkowej przestrzeni dyskowej.

Dr. Oz Parchment, dyrektor IT na Uniwersytecie Southampton wyjaśnia, dlaczego wybrano rozwiązanie Lenovo: „Byliśmy szczególnie pod wrażeniem sposobu, w jaki rozwiązanie Lenovo łączyło najlepsze technologie w zakresie mocy obliczeniowej, pamięci masowej i sieci w jedną, spójną całość. Było dla nas jasne, że Lenovo zainwestowało ogromną wiedzę i doświadczenie w proces projektowania.

Większa moc - szybsze wyniki bardziej złożonych badań

Dzięki dodatkowej mocy obliczeniowej badacze z Uniwersytetu będą mogli stawiać poważniejsze i bardziej złożone pytania naukowe. Wydział Biochemii Obliczeniowej będzie w stanie lepiej walczyć z opornymi na antybiotyki, często zagrażającymi życiu superbakteriami, ponieważ będzie możliwe pogłębienie wiedzy na temat funkcjonowania komórek. Profesor Syma Khalid wyjaśnia: „Najnowsza iteracja Iridis dostarcza nam znacznie potężniejszego mikroskopu obliczeniowego, za pomocą którego możemy obserwować złożone mutacje i ruchy komórek w ludzkim ciele”. „Dzięki większej mocy możemy stworzyć bardziej klarowny obraz tego, w jaki sposób materiał biologiczny przemieszcza się do i z komórek” – dodaje prof. Syma Khalid.

Nowy, ulepszony klaster po prostu działa znacznie szybciej. Pozwoli to badaczom na uruchamianie modeli z szybkością większą nawet o 33 procent niż wcześniej. Dr. Sandy Wright z niecierpliwością czeka na możliwość szybszego uzyskanie wyników badań i zastosowanie mocy obliczeniowej do rzeczywistych wyzwań. „Na przykład możemy pomóc firmom transportowym znaleźć bardziej efektywne pod względem hydrodynamicznym sposoby budowy statków, co ostatecznie umożliwi im zmniejszenie zapotrzebowania na paliwo do eksploatacji swoich statków i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych” – mówi dr. Sandy Wright.

Możliwości wykorzystania dodatkowej mocy obliczeniowej na Uniwersytecie Southampton do rozwiązywania złożone problemów są praktycznie nieograniczone. Wyniki tych badań będą miały duży wpływ nie tylko na poprawę wydajności brytyjskich przedsiębiorstw, ale także na poprawę jakości życia ludzi na całym świecie. Więcej informacji na temat nowego superkomputera działającego na Uniwersytecie Southampton, można uzyskać czytając pełną wersję case study.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.