"Jesteś dobry, bądź wśród najlepszych"

"Naszym dostawcą jest PPC Supply, brytyjska firma produkująca materiały eksploatacyjne do kserokopiarek" - mówi Piotr Sukiennik z Biura Max, który na targi jedzie służbowo drugi raz. Oferta warszawskiej firmy znajdzie się więc na stoisku jej zachodniego dostawcy.

Wystawienie się na polskim stoisku stanowi dla firm atrakcyjną ofertę finansową. Mimo iż wciąż trzeba zapłacić znaczną część kosztów związanych chociażby z transportem wyposażenia, polscy wystawcy chwalą Centrum Promocji Informatyki i sam pomysł wystąpienia w Hanowerze w barwach narodowych.

"Mimo uciążliwości częstych spotkań w Warszawie dla firm spoza stolicy - mówią przedstawiciele CSBI - należy uczciwie przyznać, że PIIiT wyręczyła nas we wszystkich sprawach związanych z przygotowaniami do targów oraz - reprezentując większą grupę przedsiębiorstw - potrafiła załatwić sprawy niemożliwe do załatwienia dla pojedynczych wystawców. Nie należy zapominać także o dofinansowaniu, którego nigdy nie uzyskalibyśmy bez pomocy Izby".

Nie będzie Wunderwaffe

"Nikt na targach nie ma Wunderwaffe" - twierdzi Leszek Harasimowicz z Inwar S.A., którego firma zaprezentuje się w Hanowerze po raz drugi na polskim stoisku. W ofercie sieradzkiej spółki znajdą się maszyny z procesorem Pentium Pro, a także notebooki Pentium 100. Ponadto Inwar zamierza wystawić urządzenia telekomunikacyjne, które wykonywane są na zamówienie Ericssona. 10 m2 targowej powierzchni Inwaru zagospodarowane zostanie w tonacji czerwono-czarnej.

Najprawdopodobniej na Cebicie będzie można także zobaczyć System Ruchomej Transmisji Danych Mobitex autorstwa Telbanku, który w Hanowerze wystąpi po raz pierwszy. "Siedzimy w samochodzie, podłączamy notebook do gniazda w desce rozdzielczej i cyfrowo przekazujemy dane do macierzystego serwera" - wyjaśnia w skrócie działanie Mobitexu Katarzyna Tyszka. Jego pilotażowa wersja działa obecnie w Zakładzie Oczyszczania Miasta jako część systemu ostrzegania przed gołoledzią. Według Katarzyny Tyszki, ofertą Telbanku zainteresowany jest również DHL Worldwide Express.

Trzy rodzaje buforów pamięci przedstawi - po raz pierwszy na Cebicie - warszawski Contec. Oprócz nich w ofercie firmy będzie można znaleźć rejestratory telefoniczne dla dużych przedsiębiorstw i pętle prądowe. "Co prawda nie będzie to nowość, ale na pewno szlagier" - zachwala tonery i wałki olejowe do kserokopiarek Canona Piotr Sukiennik z Biura Max. Firma wystawia także po raz drugi za granicą własne predyktory Orka 2.5 sieci neuronowych ze wstawioną opcją algorytmów genetycznych firmy Arcus. "Z tym jedynym w Polsce produktem chcemy trafić m.in. do bankowców i odbiorców przemysłowych" - twierdzi Jarosław Adamczyk. Ci pierwsi znajdą po raz pierwszy na polskim stoisku także system bankowy Zorba, autorstwa warszawskiego Softbanku.

Zdalny, całodobowy dostęp do informacji o rachunkach bankowych i wykonywanie wielu operacji finansowych zapewnia - w ramach Systemu Elektronicznej Bankowości TeleKonto Plus - firma Suntech. "Wcześniej TeleKonto działało pod kontrolą Novella, teraz nowa wersja Plus, której premiera odbędzie się w Hanowerze, pracuje z Windows NT" - tłumaczy Piotr Saczuk. Dla Suntecha tegoroczne targi, na których firma zaprezentuje po raz pierwszy, będą elementem promocji nowego systemu.

Natomiast krakowski Qumak przedstawi wdrażane przez siebie systemy wspomagające zarządzanie finansami i produkcją - Platinium i Max.

Tessel Software Line, którą przedstawi Inter-Design składać się będzie głównie z programów rastrowych i hybrydowo-rastrowo-wektorowych GIS. Przedstawiciel producenta, Marek Gondzio zapewnił, że goście hanowerskich targów znajdą także na stoisku Mentioned Machine oprogramowanie do obsługi wielkoformatowych map. Nowością Inter-Design będzie wiele narzędzi do wspomagania wektoryzacji, działających w środowisku PC, m.in. CADRaster LT - nakładka AutoCADüa do obsługi dokumentów złożonych z bogatymi mechanizmami edycji.

W Hanowerze odbędzie się światowa premiera autorskiego systemu przeznaczonego do tworzenia aplikacji edukacyjnych Genius, autorstwa programistów z SuperMemoWorld. Poznańska firma - zdaniem Marcello Georgiewa - najczęściej wśród polskich wystawców, bo od 1992 r. prezentowała się na Cebicie. "Ciekawym doświadczeniem była dla nas próba pokazania się na Comdexie, gdzie nawiązaliśmy wiele kontaktów z amerykańskim środowiskiem uniwersyteckim, zainteresowanym metodą nauczania SuperMemo" - mówi Marcello Georgiew. W Hanowerze oprócz Geniusza będzie przedstawionych kilka napisanych w nim aplikacji, stanowiących konkurencję dla pakietów Young Digital Poland.

Ta ostatnia firma przedstawi po raz pierwszy kolejną, czwartą część pakietu Euro++ - Business English oraz program dla dzieci do nauki sześciu języków - Lingua Land. Produkty firmy, której przedstawiciele będą na targach już po raz drugi, można kupić w całej Europie oprócz Hiszpanii i Włoch.

Własne usługi, bazy danych i systemy telekomunikacyjne zamierza przedstawić w Hanowerze firma Warnet. Co prawda - jak mówi Waldemar Karczmarczyk - nie będzie nowości, to jednak warszawska spółka zamierza pochwalić się wdrożeniami w Banku Pomorskim i Banku Gospodarki Żywnościowej, a także systemami MIDAS (baza złóż mineralnych w Polsce) i HYDRO (mapa polskich studni głębinowych).

"Jesteś dobry, bądź wśród najlepszych" - pod takim hasłem wyjedzie polska reprezentacja na tegoroczne targi, gdzie polski dorobek naukowo-techniczny zostanie zgromadzony na podwojonej, w porównaniu z 1995 r., powierzchni 400 m2.


TOP 200