Jest zgoda Komisji Europejskiej. Trzy województwa dostaną ponad 850 mln zł na budowę sieci

Kolejne trzy województwa - warmińsko-mazurskie, podlaskie i podkarpackie - otrzymały w czwartek zgodę Komisji Europejskiej na dofinansowanie budowy regionalnych sieci szerokopasmowych w ramach projektu Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej. Dzięki tej decyzji dofinansowane zostaną projekty o łącznej wartości ok. 858 mln zł.

Dokumenty podpisał Johannes Hahn, komisarz ds. polityki regionalnej. Zgoda Komisji Europejskiej jest konieczna, gdy koszt przedsięwzięcia przekracza 50 mln euro. Dlatego dokumenty trafiają do Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej, gdzie analizuje się celowość wydania tak dużych kwot. Komisja ocenia szczególnie spójność z Priorytetami Programu i z innymi politykami wspólnoty, a także wkład projektu w osiągnięcie celów Programu. Zatwierdzenie dofinansowania przez Komisję Europejską to ostatni etap formalnej akceptacji projektów. Do tej pory wszystkie z nich uzyskały zgodę Brukseli na pomoc publiczną, tj. potwierdzenie, że ich realizacja nie naruszy konkurencji na rynku telekomunikacyjnym.

KE potwierdziła dofinansowanie dla regionalnej sieci szerokopasmowej o długości ok. 2259 km w województwie warmińsko-mazurskim, której całkowity koszt wynosi ok. 312 mln zł, 1885 km w województwie podlaskim, której koszt wynosi ok. 251 mln zł i ok. 2000 km w województwie podkarpackim za kwotę 295 mln zł. Sieć powstaje w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej, a jego celem jest zwiększenie dostępu do internetu na terenie pięciu województw Polski Wschodniej.

Zobacz również:

  • Think Tank PE: 39 proc. Europejczyków nie jest świadomych swoich praw w sieci

Przypomnijmy, że w połowie stycznia br. Komisja Europejska wyraziła zgodę na dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowej w województwie świętokrzyskim o wartości ok. 200 mln zł, a w połowie lutego wydała podobną decyzję dla województwa lubelskiego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200