Jest zgoda KE na przejęcie przez Play spółki UPC

Komisja Europejska zatwierdziła sprzedaż znanego dostawcy usług telekomunikacyjnych UPC Polska (który należy do Liberty Global, międzynarodowego przedsiębiorstwa mediowego, mającego swoją siedzibę z w Stanach Zjednoczonych) operatorowi sieci komórkowej Play, będącej we władaniu spółki P4, która wchodzi w skład francuskiej grupy biznesowej Iliad.

Grupa ta przejęła w zeszłym roku operatora sieci komórkowej Play, wycofując wtedy od razu akcje tej spółki z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Umowa – która została podpisana przez obie strony we wrześniu 2021 roku - opiewa na kwotę 1,52 mld euro, czyli blisko 7 mld zł i powinna zostać sfinalizowana zgodnie z nią do 1 kwietnia tego roku.

Pozytywna decyzja Komisji Europejskiej daje zielone światło na ostateczne sfinalizowanie transakcji i stworzenie zupełnie nowej sytuacji na polskim rynku, gdyż jedna firma będzie teraz świadczyć wszystkie rodzaje usług telekomunikacyjnych, a więc mobilnych, stacjonarnych i telewizyjnych.

Zobacz również:

  • Stały rozwój i wyjątkowi ludzie
  • Oracle może przystąpić do przejęcia firmy Cerner
  • Google wzmacnia bezpieczeństwo Play Store

Play już zapowiedział, że zamierza wykorzystać potencjał obu organizacji do realizacji strategicznego celu, jakim jest stworzenie w Polsce silnego operatora konwergentnego. Nie będzie to trudne, gdyż UPC Polska jest obecnie jednym z wiodących dostawców usług internetowych w Polsce, z usług którego korzysta ok. 1,5 mln klientów, obejmując swym zasięgiem ponad 3,5 mln gospodarstw domowych. Analitycy szacują, że po zamknięciu transakcji Play i UPC będą razem świadczyć usługi telekomunikacyjne blisko 17 mln subskrybentów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200