Jest wyrok sądu - Oracle może kontynuować wrogie przejęcie

Sędzia Vaughn Walker wyraził zgodę na kontynuowanie przez Oracle, trwającej od 15 miesięcy, próby przejęcia PeopleSoft za 7,7 mld USD. Oznacza to, że amerykański urząd antymonopolowy nie zdołał przekonać sądu, że wielomiliardowa fuzja na rynku oprogramowania ERP negatywnie wpłynie na jego konkurencyjność. O wyroku na korzyść Oracle spekulowano od jakiegoś czasu. Spółka ma jedną przeszkodę mniej na drodze do wchłonięcia rywala. Teraz musi zmierzyć się z zapisami w statucie PeopleSoft...

11 - tyle razy Oracle przedłużał ważność swojej oferty na PeopleSoft. Aktualna obowiązuje do 24 września.

Uzasadnienie wyroku liczy 164 strony. Amerykański departament sprawiedliwości (DOJ), który przed sądem zabiegał o zablokowanie transkacji ma 10 dni na odwołanie się od czwartkowego wyroku. Jego przedstawiciele wyrazili rozczarowanie. Oracle w reakcji na wyrok wysłało do zarządu PeopleSoft pismo z propozycją spotkania. Teraz bowiem czeka spółkę najtrudniejsze zadanie - przekonanie konkurenta do usuniecia ze statutu zapisow (poison pill), dzięki którym obrona przed wrogim przejęciem staje się bardzo skuteczna - koszty wrogiego przejęcia rozrastają się do gigantycznych rozmiarów. Wcześniej zarząd PS wielokrotnie odrzucał oferty Oracle. Spółki na pewno spotkają się w sądzie 27 września, kiedy rozpocznie się przesłuchanie w sprawie, którą założył Oracle, domagając usunięcia nieprzyjaznych zapisów z regulaminu PS przy pomocy wyroku sądowego.

Inna prawna batalia pomiędzy firmami będzie dotyczyć zarzutów PeopleSoft wobec rywala o działanie na szkodę, co potwierdzają dość wyraźnie niedawne wyniki finansowe producenta. Sprzedaż PS w podsumowanym okresie obniżyła się do 647,3 mln USD, wobec prognozowanych przychodów rzędu 655-665 mln USD. Zysk netto spółki spadł o 70 proc. do 11 mln USD, w porównaniu do ubiegłorocznych 36,5 mln USD. Być może wkrótce władze spółki podadzą prognozę na III kw., gdyż wcześniej zastrzegały, że wstrzymają się z informacjami o rezultatach do czasu ogłoszenia wyroku. Z kolei wyniki Oracle za I kw. 2005 r. obrachunkowego poznamy 14 września. PeopleSoft w pozwie przeciw konkurentowi żąda odszkodowania kompensacyjnego w wysokości ponad 1 mld USD oraz zadośćuczynienia. Termin procesu jest wyznaczony na 1 listopada 2004 r.

Zobacz również:

Przypomnijmy, ze w toku jest postępowanie w tej sprawie prowadzone przez Komisję Europejską.


TOP 200