Jest standard, nie ma zgody

Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna (ITU) zatwierdziła założenia standardu, pozwalającego na przesyłanie danych przez modem z prędkością 56 Kb/s.

Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna (ITU) zatwierdziła założenia standardu, pozwalającego na przesyłanie danych przez modem z prędkością 56 Kb/s.

Wprawdzie standard V.pcm (Pulse Code Modulation) poparli najwięksi producenci, to jednak nadal nie wiadomo, czy uda się uniknąć niezgodności między wyprodukowanymi już modemami 56 Kb/s. Ostateczna ratyfikacja przez ITU standardu, który ma nazywać się V.90, nastąpi prawdopodobnie we wrześniu br.

Powodem przedłużającej się procedury standaryzacji był do niedawna konflikt między głównymi oferentami technologii 56 Kb/s. 3Com, po przejęciu US Robotics - największego producenta modemów - wprowadził wiosną ub.r. modemy, wykorzystujące własną technologię x2. Konkurujące z 3Com firmy Lucent Technologies i Rockwell Semiconductor niedługo później rozpoczęły sprzedaż modemów, opartych na innej technologii K56flex. Rozwiązania są wzajemnie niezgodne. 3Com i Lucent - po roku sporów - zawarły porozumienie i zapowiedziały pracę nad wspólnymi testami zgodności obu technologii. Na razie przedstawiciele tych firm nie wyrażają optymizmu, co do powodzenia testów. Podtrzymują jednak wcześniejsze deklaracje o dostarczeniu klientom, którzy kupili modemy 56K, rozwiązań programowych przystosowujących je do nowego standardu, zatwierdzonego przez ITU. Nowe modemy 3Com, zgodne z V.90, mają pojawić się na rynku pod koniec tego kwartału.

ITU w oficjalnym komunikacie stwierdza, że dzięki pojawieniu się standardu V.90 sprzedaż modemów do 2000 roku wzrośnie co najmniej o połowę. Jak podkreślają przedstawiciele organizacji, uzyskanie prędkości transmisji 56 Kb/s możliwe jest wtedy, kiedy na drodze od dostawcy internetowego do użytkownika tylko raz dochodzi do zamiany sygnału cyfrowego na analogowy.


TOP 200