Jest praca... w Internecie

Co miesiąc na najważniejszych serwisach internetowych pojawia się ok. 7 tys. ofert pracy dla informatyków. Najwięcej firm szuka programistów i administratorów.

Co miesiąc na najważniejszych serwisach internetowych pojawia się ok. 7 tys. ofert pracy dla informatyków. Najwięcej firm szuka programistów i administratorów.

Badanie przeprowadzone przez serwis GazetaPraca.pl na podstawie danych dostarczonych przez zewnętrznego partnera - firmę Gemius - objęło osiem najważniejszych serwisów rekrutacyjnych w polskim Internecie:http://www.gazetapraca.pl, http://www.gratka.pl,http://www.hrk.pl, http://www.infopraca.pl ,http://www.jobpilot.pl ,http://www.jobs.pl ,http://www.praca.pl ,http://www.pracuj.pl . Z analizy danych za pierwsze dziesięć miesięcy 2007 r. wynika, że w polskim Internecie ukazało się ponad 74 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych, oferujących pracę w sektorach związanych z IT. Ponad 90% z nich stanowiły ogłoszenia dotyczące zatrudnienia na terenie Polski, a pozostałe 10% to oferty pracy za granicą.

Dynamika i geografia rynku

74 tys.

ogłoszeń rekrutacyjnych, oferujących pracę w sektorach IT pojawiło się w ciągu 10 miesięcy w 2007 r. w serwisach rekrutacyjnych.

Średnio, w badanym okresie, każdego miesiąca w polskim Internecie publikowanych jest 6,7 tys. ogłoszeń dla sektora technika, inżynieria i IT. Najwięcej ofert jest właśnie w styczniu, kiedy zazwyczaj inicjowane są nowe kampanie rekrutacyjne. W kolejnych miesiącach aktywność pracodawców stabilizuje się, aby ulec stagnacji w maju, czerwcu i okresie wakacyjnym. Po wakacjach następuje kolejny okres ożywienia na rynku, kiedy liczba ogłoszeń wzrasta do poziomu ok. 7,5 tys.

Od stycznia do października 2007 r. zarejestrowano ponad 6200 unikalnych pracodawców szukających kandydatów do zatrudnienia w serwisach rekrutacyjnych ujętych w monitoringu GazetaPraca.pl. Liczba ta nie obejmuje firm nadających ogłoszenia anonimowo, przy wykorzystaniu szablonów agencji rekrutacyjnych. Najwięcej unikalnych pracodawców zamieszcza swoje oferty we wrześniu (4403), październiku (4390) oraz styczniu (4365).

Najwięcej ofert umieścili pracodawcy w województwach: mazowieckim (2262), śląskim (1009) oraz dolnośląskim (957). Najmniej ogłoszeniodawców pochodziło z województwa opolskiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego - nieco ponad 200 w każdym z nich. Oferty z województwa mazowieckiego stanowiły ponad 33% wszystkich ogłoszeń publikowanych w polskim Internecie dla tego sektora. Na drugim miejscu znalazło się województwo dolnośląskie, w którym ukazało się prawie 12% wszystkich ofert dla tego sektora. Na trzecim województwo małopolskie, skąd pochodziła co dziesiąta propozycja pracy. W sumie na te trzy regiony przypada ponad 55% wszystkich ofert pracy opublikowanych w Internecie w badanym okresie.

Najbardziej poszukiwani

Najwięcej ofert pracy w polskim Internecie dotyczy programistów. W ciągu pierwszych 10 miesięcy ub.r. pojawiło się ponad 22 tys. ogłoszeń do tego typu specjalistów. To prawie jedna trzecia propozycji opublikowanych w Internecie, oferujących pracę w badanym sektorze. Średnio miesięcznie pojawiało się ok. 2,2 tys. ofert dla ludzi z tego typu kwalifikacjami. Programiści poszukiwani są przede wszystkim w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim, gdzie najwięcej także inwestycji związanych z centrami rozwoju oprogramowania.

Jest praca... w Internecie

Kogo szukają pracodawcy

Drugim stanowiskiem, na które najczęściej poszukiwano pracowników, była posada "informatyka". Charakteryzowany jest on zwykle jako osoba po studiach informatycznych lub kierunkach pokrewnych, ze znajomością "specyficznych" systemów. Takich ofert w analizowanym okresie było ponad 13 tys. Stanowi to ponad 20% wszystkich dostępnych ogłoszeń w badanym sektorze. Średnio, co miesiąc, pojawiało się ok. 1,3 tys. ofert dla tego typu stanowisk.

Trzecim stanowiskiem, na które najczęściej poszukiwano pracowników, był administrator sieci. W badanym okresie wyemitowano 7 tys. takich ogłoszeń. Średnio co miesiąc emitowano 700. Na kolejnych miejscach pod względem ilości ofert znajdują się stanowiska: pracownik helpdesk (3,5 tys. ofert w badanym okresie, średnio 350 tys. ogłoszeń miesięcznie), webmaster (3,1 tys. ofert, średnio 310 ogłoszeń miesięcznie), projektant AutoCAD (2,9 tys. ofert, średnio 290 ogłoszeń miesięcznie), technik elektronik (2 tys. ofert, 200 ogłoszeń miesięcznie), inżynier/konstruktor mechanik (1,8 tys. ofert, 180 ogłoszeń miesięcznie), inżynier/konstruktor elektryk (1,6 tys. ofert, 160 ofert miesięcznie), kierownik IT (1,6 tys. ofert, 160 ofert miesięcznie) i administrator baz danych (1,3 tys. ofert, 130 ofert miesięcznie).


TOP 200