Jest porozumienie w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) porozumiał się w tej sprawie z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

W ubiegłą środę (14 stycznia) przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski poinformował, że projekt konkursu dotyczącego uruchomienia w Polsce pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (tzw. DVB-T) jest gotowy i musi być jeszcze zaakceptowany przez UKE.

Jak piszą WirtualneMedia, przedstawił też założenie tego konkursu, który zostanie zorganizowany w formie ogłoszenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ma ono informować, że istnieje możliwość rozszerzenia koncesji dla nadawców analogowych (TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV 4, TV Puls) o nadawanie cyfrowe.

Zgodnie z projektem przedstawionym przez KRRiT, pierwsze "wyspy cyfrowe", czyli obszary, na których będzie można odbierać naziemną telewizję cyfrową, miałyby powstać we wrześniu br. w Zielonej Górze, Żaganiu, Warszawie i w Poznaniu. UKE dodało jeszcze dwa obszary - Wisłę i Rzeszów wraz z okolicami tych miast.

W ubiegłym tygodniu UKE wniósł do projektu poprawki i rozpoczął negocjację z KRRiT dot. ich przyjęcia. "Porozumieliśmy się co do istotnych kwestii. W tej chwili nie ma miedzy nami sporu" - powiedziała wczoraj (20 stycznia) Anna Streżyńska, prezes UKE. Dodała, że Krajowa Rada zaakceptowała propozycje przedstawione przez Urząd. Spór dotyczył m.in. stworzenia możliwości zagospodarowania trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej.

UKE poprosił też KRRiT o wycofanie z ogłoszenia wskazania operatora technicznego multipleksu. Tam w zasadzie było to tak określone, że jedynym operatorem technicznym byłby TP EmiTel, spółka Grupy TP, bez żadnych możliwości wprowadzenia konkurencji.

Więcej o telewizji cyfrowej

400 mln zł na cyfrową TV dla najuboższych

TVP odpowiedzialna za opóźnianie cyfryzacji

Chcemy Internetu w telewizorze

Tania telewizja cyfrowa pod egidą premiera

Przyszłość telewizji

Za 10 lat zabawi nas ruchomy obraz z głosem i dodatkowymi usługami, dostępny na wszystkich możliwych nośnikach z wyświetlaczem. Drogę ku tej świetlanej przyszłości tarasuje w Polsce generalny problem, jak przeprowadzić proces tzw. cyfryzacji.

Pakowanie mobizodów

Coraz lepsze techniki transmisji danych wykorzystywane przez operatorów sieci komórkowych, w tym także postęp w dziedzinie kompresji obrazu, dają możliwość oglądania telewizji za pośrednictwem telefonów komórkowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200