Jest pierwszy polski patent na wykorzystanie baz danych

Europejski Urząd Patentowy przyznał polskiej spółce technologicznej PiLab patent na rozwiązanie IT. Jest to jeden z nielicznych polskich patentów na oprogramowanie i pierwszy, który dotyczy relacyjnych baz danych.

Polski Urząd Patentowy stoi natomiast od wielu lat na stanowisku, że patentowanie oprogramowania blokuje innowacyjność. Efekt jest taki, że duże korporacje patentują swoje rozwiązania przez Europejski Urząd Patentowy i następnie sprzedają chronione już prawem licencje w Polsce.

Polskie firmy rzadko decydują się na taką procedurę. Konsekwencją jest brak ochrony prawnej polskiej własności intelektualnej, podczas gdy światowi giganci IT patentują swoje rozwiązania na potęgę. I tak np. w ubiegłym roku pozycję lidera na tym rynku utrzymał IBM - amerykański urząd patentowy przyjął ponad 8 tys. jego zgłoszeń.

Zobacz również:

  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach

PiLab rozwija platformę analityczną DataWalk na bazie własnej technologii, która pozwala łączyć duże wolumeny danych w rozproszonych zbiorach. Spółka z powodzeniem komercjalizuje swoją autorską technologię, a jej klienci, wśród których są m.in. Bank Zachodni WBK i TUiR Warta, potwierdzają wartość biznesową patentów. Takie podejście wciąż jest jednak rzadkością w polskim sektorze IT.

“Chcemy być pierwszą polską spółką, która w modelu licencyjnym oferuje na globalnym rynku rozwiązania klasy enterprise” - mówi Paweł Wieczyński, prezes zarządu PiLab. A Krystian Piećko, założyciel PiLab, dodaje: „Uzyskanie patentu potwierdza nowatorskie, oryginalne rozwiązanie problemu technicznego, a to plasuje PiLab w wąskim gronie polskich spółek high-tech”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200